Vitale Barberis Canonico: 15 generací rodinného businessu

Vitale Barberis Canonico: 15 generací rodinného businessu

článek

Text: Jiří Král

Foto: Ilja Hubálek

V dnešní turbulentní době to zní až neuvěřitelně, ale společnost Vitale Barberis Canonico je zde už 350 let a stále je rodinnou firmou. Jaké pouto dokáže udržet a táhnout vpřed rodinný podnik po patnáct generací? Co za sílu drží značku Vitale Barberis Canonico na výsluní světové produkce luxusních vlněných látek po tolik století?

Objednávka od vévody Savojského

Počátky dlouhé historie textilní výroby Vitale Barberis Canonico dokládá objednávka z roku 1663 od vévody Savojského na šedou vlněnou látku. Dokument je cenný i proto, že dokazuje, že už v sedmnáctém století rodina Barberis uměla barvit vlnu. Umění, které tehdy neovládal každý. A kdo ho ovládal, předával znalosti z otce na syna.

Držet krok s dobou

Jak udržet rodinnou firmu více než 350 let funkční a prosperující? Zdá se, že společnost Vitale Barberis Canonico na to přišla. Nikdy se nebáli inovací, o čemž svědčí i znalosti barvení vlny ze sedmnáctého století. Během průmyslové revoluce nezaspali a implementovali nové stroje i elektřinu. V době první světové války se zavázali k produkci pro armádu. Tím zajistili růst společnosti, ale také práci pro své zaměstnance i během velké krize v 30. letech minulého století. Zatímco celý svět bojoval s krizí, Vitale Barberis Canonico expandoval do světa.

Důraz na produkci vlněných tkanin top kvality

Během druhé světové války se společnost naopak soustředila na zdokonalování vnitřních procesů, vztahy se zákazníky a kontrolu kvality. Produkce začala směřovat k formálnímu oblečení mladých gentlemanů.

Pro značku Vitale Barberis Canonico je typický důraz na detail a tlak na vysokou kvalitu produktu. Té se dosahuje pečlivým sledováním výroby v každém jejím okamžiku. Společnost si hlídá každý krok od chovu ovcí až po dokonalé barvy a vzory tkanin.

Na počátku je kvalitní surovina

Vitale Barberis Canonico si vybírá nejlepší vlny na světě, mezi kterými je i vlna australských ovcí merino. Ta vyniká měkkostí a hřejivostí. Získaná surovina putuje do textilních přádelen v Itálii, kde probíhá celý proces zpracování pod dozorem rodiny Barberis. Výsledkem zpracování vlny je jemná příze, která dosahuje průměru až 17,75 mikronu. Pro představu, jeden mikron je jedna tisícina milimetru. Tkanina z takové příze bývá označována jako Super 120´s. Tedy velice jemná a komfortní vlněná tkaniny pro luxusní oděvy.

Inspirace ze současnosti i minulosti

Dlouhá historie společnosti Vitale Barberis Canonico dává obrovskou výhodu při hledání inspirace. Návrháři nových kolekcí sledují současné trendy, ale mohou nahlédnut i do bohatých historických archivů společnosti. Z fúze vzorů dob minulých a svěžího závanu aktuálních trendů pak vznikají zcela unikátní kolekce vlněných textilií.

V nejlepší společnosti

Od roku 2013 je společnost Vitale Barberis Canonico členem prestižního spolku Les Hénokiens. Ten přijímá pouze rodinné podniky, které mají historii delší než dvě století. Takových společností asociace Les Hénokiens sdružuje pouhé čtyři desítky.

Inspirace pro oděvní designéry i krejčí

Kolekce tkanin Vitale Barberis Canonico jsou výběrem toho nejlepšího, co výroba vlněných tkanin může nabídnout. Nemohou tak chybět ani v aktuální kolekci Blažek v podobě pohodlných formálních obleků či třeba separátních sak. Aktuální kolekci najdete na eshopu nebo v obchodech Blažek.