Svetr jako investice

svetry Blažek

Svetr jako investice

Dobrý svetr je něco, co nikdy nevyjde z módy a k čemu se v pravidelných etapách budete vracet. Skutečně kvalitní svetry navíc (při slušném zacházení) neztrácí tvar a budou vám dlouho a dobře sloužit. Nemusíte se tak bát, že se vám během nošení vytahají a z parádního kousku se stane něco, co si berete jen na chalupu.

Při nákupu svetru z kašmíru nebo z merino vlny se nenechte odradit vyšší vstupní investicí. Merino je vlna z ovcí stejnojmenného plemene chovaného především v Austrálii a na Novém Zélandu a je považována za nejkvalitnější vlnu vůbec. Pro své skvělé absorpční schopnosti, vysokou hřejivost i antibakteriální a antialergenní vlastnosti je vhodná například pro výrobu jemných svetrů, vznikají z ní ale i látky využívané pro obleky na míru.

V šatníku muže se mohou objevit tři druhy pletených svršků – klasický svetr (jinak také pulovr), rolák a kardigan.

Základem každého šatníku by měl být černý svetr z hladkého úpletu, který se určitě stane vaším nejoblíbenějším kouskem. Budete ho oblékat přesně v těch dnech, kdy nebudete mít náladu lámat si hlavu s barevnými kombinacemi. Pokud svetr nosíte raději s tričkem, volte typ s kulatým výstřihem.

Černý hladký svetr Blažek

Ke svetru s výstřihem tzv. do véčka sáhněte raději po košili. Jestli se vám černá varianta zdá příliš razantní, zkuste temně modrou nebo šedou. Kvalitní tenký temně modrý svetr bude skvěle vypadat ve spojení s béžovým trenčkotem. To je kombinace, kterou užijete každý podzim.

Modrý svetr s véčkem Blažek 

Dalším typem pleteniny, který by v pánském šatníku neměl chybět, je rolák. Muži všeobecně roláky příliš v oblibě nemají. Připadají si v nich zženštile. Pokud chcete ale vyniknout, tak je rolák správná volba. Černý hladký rolák proslavil Yves Saint Laurent a udělal z něj naprosto ikonický kus jak pánské, tak i dámské módy. Pokud ho obléknete k apartnímu saku, získáte prudce francouzský look.

Černý rolák Blažek

Mužnějšího vzhledu pak docílíte s hnědým nebo temně zeleným hrubě pleteným rolákem doplněným tvídovým sakem nebo semišovou bundou. Na hrubě pletený rolák ostatně nedají dopustit například také záchranáři horské služby. V kombinaci s třídenním strništěm a kvalitní kolínskou vám žádná žena neodolá.

Hrubě pletený rolák Blažek

Propínací svetr se označuje jako kardigan. Je to povinná výbava všech vysokoškolských profesorů. Vy si ale vyberte dobře padnoucí a spíše užší střih. S trikem a džínami bude kardigan vypadat velmi svěže a sportovně. Zkuste jej nakombinovat s košilí, kravatou nebo motýlkem a s ležérními kalhotami a máte módní outfit hodný Velkého Gatsbyho.

Pruhovaný kardigan Blažek

Nebojte se ani vzorů, ale vyhněte se čemukoli sentimentálnímu. Tedy žádné svetry se zvířecími a rádoby vtipnými motivy ve stylu Marka Darcyho. Vyzkoušejte proužky, kára, tartan nebo puntíky.

Pruhovaný svetr Blažek