Magazín - Víte, podle čeho poznáte kvalitní džíny

Víte, podle čeho poznáte kvalitní džíny?

článek

Text: Veronika Drdáková

Foto: Ilja Hubálek

Vybrat si džíny, které odpovídají vašemu stylu, je díky široké nabídce relativně snadné. Horší je to s kvalitou. Pojďte se podívat, podle čeho můžete poznat, že džíny, které se chystáte koupit, budou kvalitní a vydrží déle než dvě vyprání.

Zaměřte se na váhu

Při výběru džínů máme k dispozici pár ukazatelů, které nám pomohou určit, zda se jedná o kvalitní kus, nebo ne. Správná džínovina by mě být relativně těžká. Proto pokud vybíráte mezi dvěma denimovými výrobky, vězte, že ten těžší bude s největší pravděpodobností také kvalitnější. Těžší džíny budou více odolné prošoupání nebo roztržení.

Elasticita

Kvalitní džíny by měly mít relativně nízký podíl elastických vláken. Pokud ale potřebujete v džínech fungovat celý den, musí vám být i pohodlné. Proto se vždy při nákupu ujistěte, že kupujete džíny s obsahem lycry či elastanu. Ty vám zajistí přizpůsobivost džínoviny při jejím nošení.

Správné stehování, odstín a detaily

Jaká péče byla džínům při výrobě poskytnuta, poznáte při pohledu na detaily. Zaměřte se na stehování. Denim je tuhou látkou, která potřebuje být šita silnou nití s vysokou pevností. Stehování by na džínech mělo být vidět i bez pohledu lupou. Stehy by měly být rovné a pravidelné. Podívat se můžete také na počet detailů, jako je ozdobné stehování zadních kapes nebo našití cvoků a knoflíků. Za ukazatel kvality můžete považovat i intenzitu barvy. Pravý denim je tmavý, při jeho zesvětlování se materiál většinou ztenčuje. To však neznamená, že nemůžete pořídit i kvalitní světle modré džíny. Vždy berte v potaz všechny aspekty.

článek
článek

Jak džínům pomoci, aby déle vydržely

Džíny by se správně téměř neměly prát. To proto, aby denim neztrácel svou původní barvu a pevnost. Proto doporučujeme prát džíny na nižší otáčky a na pračce nejlépe zvolit program určený přímo pro praní denimu.

Při výběru džínů dbejte vždy na jejich střih, složení a zejména fakt, jak se v nich cítíte. Nákup neuspěchejte, všímejte si všech drobných detailů, která vám napoví, o jak kvalitní kus se jedná.