Magazín - Jak se starat o koženou obuv?

Jak se starat o koženou obuv?

článek

Text: Lucie Krůčková

Kožené boty patří k tomu nejlepšímu, co si můžete dopřát. Přírodní materiál, který vypadá luxusně a je velice pohodlný. Když mu navíc dopřejete pravidelnou péči, bude dlouho dobře sloužit a skvěle vypadat. Prozradíme vám, jak správně pečovat o koženou pánskou obuv.

Není kůže jako kůže

Při péči o koženou obuv berte v potaz, o jaký druh kůže se jedná. Jiný přístup vyžaduje hladká přírodní useň a jiná broušená kůže typu nubuk či velur (semiš).

článek
článek

Prevence je základ

Než poprvé vyrazíte ven v nových kožených botách, chvilku jim věnujte. O výživu materiálu i lesk se postarají speciální krémy a vosky. Nanášejte je houbičkou či jemným bavlněným hadříkem. Po krátkém zaschnutí důkladně vykartáčujte speciálním kartáčem. U prvního použití krému doporučujeme proceduru až třikrát zopakovat. Péče o boty před první vycházkou zajistí lepší odolnost proti vodě i nečistotám, a také významně prodlouží jejich životnost.

U obuvi z broušené kůže vybírejte speciální přípravky pro ni určené. Nikdy nepoužívejte krémy, mohli byste kůži nenávratně poškodit.

Pro všechny druhy kůže je určena impregnace ve spreji. Zabrání pronikání vody i usazování nečistot. Každá další údržba či čistění pak budou jednodušší.

Opakování impregnace zajistí sucho

I když obuv odpočívá v botníku a čeká na novou sezónu, tak stárne. Kůže pomalu vysychá, impregnace se odpařuje. Proto je nutné impregnaci čas od času zopakovat. Impregnujte pokaždé, když vám přijde, že povrch boty začíná nasakovat kapičky vody. Výrobci impregnačních prostředků udávají, že kapalná impregnace by se měla opakovat každých 14 dní. U voskových a pastových impregnací stačí nová aplikace jednou za 6 týdnů.

Jak očistit a nepoškodit

Znečištěnou obuv očistěte co nejdříve. U naimpregnované obuvi je to jednoduché. Většinou stačí s botou klepnout a nečistota se sveze po povrchu. Větší špínu otřete vlhkým hadříkem. U broušené kůže vám pomůže speciální guma na velur a semiš. Malou kostičkou jemnými pohyby odstraníte většinu skvrn.

Podešev z přírodní usně potřebuje zvláštní péči

Boty, které mají podešev z přírodní usně, jsou primárně určeny k nošení v interiéru. Zvláště v letním období je však jistě budete chtít nosit i ven. Ve chvíli, kdy s nimi nebudete pouze přecházet z auta do kanceláře a zpět, doporučujeme boty nechat podrazit gumovou podrážkou. Zvýšíte tak životnost podešve, a to i v případě, že vás zastihne nepříznivé počasí. Pokud si ovšem chcete zachovat výhody, jako jsou pružnost, lehkost a prodyšnost, které nepodražená podešev z přírodní usně přináší, a zároveň chcete takové boty nosit ven, je nutné podešev ošetřit speciální, velmi silnou impregnací. Zamezíte tak jejímu navlhnutí a prodloužíte životnost obuvi.

Mokré boty sušte pozvolně

Pokud je to jen trochu možné, omezte chození v dešti. Kalužím se vyhněte úplně. Kožená obuv se musí sušit na napínácích a pomalu, ideálně alespoň tři dny. Nikdy nedávejte koženou obuv sušit na radiátor, může popraskat. Zcela suchou obuv pak natřete ošetřujícím krémem a znovu naimpregnujte.

Napínák je nejlepší kamarád

Nemáte kožené boty zrovna na nohou? Pak by měly být na napínácích. Nejlepší napínáky jsou z cedrového dřeva. Velikost kopíruje velikost obuvi. Kvalitní napínák pomáhá udržet původní tvar obuvi a jemně ji vysušuje.

I boty musí odpočívat

Ideální variantou je mít v botníku více párů kožené obuvi, které pravidelně střídáte. Druhý pár mezitím odpočívá doma na napínácích.

Co s nepříjemným odérem

Celodenní nošení obuvi nechává stopy nejen na zevnějšku. Pot umí udělat své. Proto obuv pravidelně větrejte. Přebytečnou vlhkost pomohou odstranit i napínáky z cedrového dřeva. Můžete přidat i speciální deodorant do obuvi, tu však nazujte až po jeho zaschnutí. Pokud tedy ráno spěcháte, použijte deodorant do obuvi už večer.

Naučte se obouvat i zouvat

Ano, učí se to už malé děti. Bohužel i my dospělí se však často zapomeneme a obuv nazouváme bez lžíce. Ještě větším prohřeškem je zouvání tzv. bota o botu. Můžete si zničit patní část obuvi nebo botu poškrábat.

Obuvníka navštivte včas

Nečekejte, až se z malé dírky stane pověstný žralok. Vyšetřete si těch pár minut a vezměte obuv k obuvníkovi včas. Oprava je pak menší a může být zcela nenápadná. Navíc ušetříte.

TIP na závěr

Už při nákupu kožené obuvi myslete na její údržbu. Kupte si krém na boty, nový kartáč, impregnaci i napínáky. Dobré obchody vám nabídnou vše, co je potřeba. S výběrem bot i jejich správnou údržbou vám rádi poradíme v obchodech Blažek.