Magazín - Čím se inspiruje šéfdesignérka Jana Veselá Kuťková při tvorbě nové kolekce?

Čím se inspiruje šéfdesignérka Jana Veselá Kuťková při tvorbě nové kolekce?

článek

Text: Lucie Krůčková

Foto: Ilja Hubálek, Lucie Robinson

Procházím novou kolekci Blažek a vnímám neuvěřitelnou energii, která z ní sálá. Kochám se čistými liniemi formálních obleků a košil, sofistikovanými materiály i barevnou směsicí kusů určených pro méně formální outfity. Mohu jen tiše obdivovat kreativního ducha návrhářského týmu, který dokáže každého půl roku přijít s novou kolekcí, jež propojí potřeby moderního muže, módní trendy a krásné a především kvalitní materiály. Prsty hladím jemnou přízi filo di scozia, obdivuji asymetrický žakárový vzor polotrika a hlavou mi běží tisíc otázek na hlavní designérku týmu Janu Veselou Kuťkovou.

Hlavním tématem kolekce pro jaro a léto 2020 je Řecko a jeho nespoutaná jižanská atmosféra plná slunce, antických staveb, ale také zralého ovoce a skvělého řeckého vína. Proč právě Řecko? Co vás na Řecku fascinuje a inspiruje?

Na myšlenku Řecka mě dovedlo více podnětů. Jedním z nich byl kultovní film Řek Zorba, kde mě baví hlavní hrdina a jeho svobodná mysl. Je nespoutaný, naturální, má takový až živočišný přístup k životu. S jižanskou přímostí se nebojí dát průchod svým emocím. To se odráží i v naší kolekci. Je plná barev a vzorů. Vybízí k odvaze svobodně kombinovat outfit, ale s citlivostí k vlastnímu naturelu a úměrně k příležitostem.

V Řecku jsem byla mnohokrát a líbí se mi na něm ta rozmanitost, kterou nabízí. Každý kout, každý ostrov je jiný. Ráda se tam vracím. Téma kolekce jsem měla v hlavě, ale definitivně jsem si ho potvrdila, až když jsem byla v únoru 2019 na veletrhu v Miláně. Tehdy mi vzory na materiálech pro košile a plavky vnukly myšlenku toto téma rozvinout v nové kolekci.

Kolekce je plná oděvů z materiálů krásných na pohled i na dotek. Všimla jsem si ale i několika kousků, které materiálově překračují hranici čistě elegantní módy. Jak vás napadlo propojení formální módy a přírodních materiálů podpořených funkčními membránami?

Před tvorbou nové kolekce neposloucháme pouze intuici a naše kreativní já. Velmi důležité jsou pro nás reakce stálých zákazníků Blažka. Hovoříme s nimi, chceme znát jejich každodenní potřeby, které se týkají odívání, ptáme se našich kolegyň v obchodech Blažek, co zákazníci nejčastěji řeší. Při vlastní tvorbě a hledání ideálních materiálů pak všechno propojujeme. A přesně tak vznikly i naše formální pláště z luxusních materiálů od výrobce Ing. Loro Piana & C., které jsou z vlny nejvyšší kvality, ale navíc mají membránu, která zaručí ještě vyšší komfort i v deštivém a větrném počasí.

článek
článek

Co vás v kolekci nejvíce potrápilo? Je nějaký model, který jste vícekrát měnili, než jste ho vyladili?

Rozhodně to byl pratelný oblek. Skvělé bylo, že nám výrobci materiálu dodali pratelnou vlnu, ale na nás zůstalo vyvinout střih a zpracování tak, aby byl opravdu pratelný celý oblek. Hodně jsme řešili vnitřní vypracování, které napomáhá držet tvar saka. Další fází bylo vyvinout vak na praní, tak aby fungoval a dalo se s ním jednoduše zacházet. A pak zbývalo neustále a dokola vše testovat. Nesměli jsme zapomenout, že pracujeme s vysoce kvalitním materiálem a zpracování tomu muselo být úměrné. Část řešení spočívala v eliminaci podšívky. Eliminovat podšívku však znamená, že každý šev musí být perfektně zapravený, a to tak, aby nejen dobře vypadal, ale i fungoval.

článek
článek

Pratelný pánský oblek je odvážná myšlenka. Kudy vedly úvahy před jeho vznikem?

Opět bylo víc impulzů. Primárním byl nástup nové generace, která očekává od svého oblečení funkčnost, je zvyklá na to, že je oblek vodoodpudivý a bunda voděodolná. Vyžaduje přidanou hodnotu. Tento pratelný jersey oblek je bezpochyby určen pro náročného nositele, ale s mladým duchem, nesmí se od něj očekávat to, co od standartního obleku. Je nepodšitý, odlehčený, kalhoty z úpletu jsou maximálně pohodlné. Podpora přišla i od výrobců materiálů, bez pratelné 100% vlny by tento oblek nemohl vzniknout. Byla to výzva.

Co bylo největším úskalím při navrhování a tvorbě pratelného obleku?

Základ materiálu jsme měli, ale o designu jsem neměla hned v počátku jasno. Zkoušeli jsme několik variant kalhot a ne všechny byly ideální. Díky pohodlnému materiálu některé střihy vypadaly příliš ležérně, což by obleku ubralo na eleganci a míře reprezentativnosti. Museli jsme tedy postupovat hodně opatrně.

Také jsme si dali velice záležet na vývoji pracího vaku. Věděli jsme, že musí být uživatelsky jednoduchý a zároveň musí zabezpečit, aby se sako při praní nedeformovalo. Vak jsme doplnili luxusními tkanými etiketami, které nositeli vysvětlují, jak oblek prát, a upozorňují ho na jeho přidané hodnoty.

V neposlední řadě nás stálo velké úsilí zmiňované zpracování obleku. Oblek je z jersey materiálu vysoké kvality, který má specifické vlastnosti. Stroje musí být perfektně nastaveny tak, aby pružnost materiálu fungovala, jak má. Museli jsme pečlivě prověřit, že budou pratelné opravdu všechny viditelné i neviditelné části.

Kolekce Blažek jsou pověstné nádhernými vzory neformálních košil. Jak je vybíráte? Dovedu si představit, že na počátku sedíte před obrovským množstvím vzorků aktuálních košilovin. Co vás při výběru vede? Je to intuice, cit, nebo se více řídíte rozumem?

Nejdřív do výběru pouštím cit. Nechám volný průběh emocím a myslím na aktuální koncept. V hlavě mám téma kolekce, což je tentokrát Řecko. A s nadsázkou si říkám, že je chci všechny. To bohužel nejde, takže se nakonec odhodlám a udělám první hrubý výběr.

článek
článek

Dalšímu kolu výběru materiálu pro neformální košile předchází výběr materiálu a desénu pro separátní sako. V druhém kole tedy předvybrané materiály zkouším přikládat k sakům a hledám kombinace, které by spolu mohly fungovat. S nevyhovujícím vzory a barvami se loučím. V konečné fázi pouštím do výběru rozum. Podívám se na složení materiálu, jemnost příze i povrchovou úpravu a některé z materiálů ještě přehodnotím. Ale to už nejsou příliš velké změny, protože na naše výrobce materiálů se mohu spolehnout, že nám nabídnou jen to nejlepší.

Nově jsou v kolekci plavky. Které byste vybrala pro svého muže a proč?

Musím se přiznat, že můj muž je první, který je už testuje, a nemůže si je vynachválit. Otestovali jsme si, že materiál perfektně funguje, schne a nebledne, vnitřní síťka zabezpečí vše, co má. Baví mě, jak nemůže skrýt nadšení ze zájmu okolí. Rozhodně mohu říci, že nápaditý potisk u bazénu i moře zaujal. Dokonce už se dočkal i osobní pochvaly od pána, který se zajímal, kde plavky sehnal. Tak jsem si řekla, že ty se budou prodávat samy.

Jste srdcem návrhářského týmu Blažek. Máte v kolekci nějaké vlastní favority? Kousky, které vám osobně nejvíce přirostly k srdci?

Jedním z mých oblíbených kousků je formální oblek z materiálu od italského výrobce Reda. Líbí se mi lehkost vlněného materiálu kvality Super 130‘s, ale fascinuje mě především sofistikované pojetí proužku. Pruhovaný oblek možná může být vnímán trochu nostalgicky, protože má generace si dobře vzpomíná, jak ho nosili naši otcové. Ale toto je zcela jiná podoba pruhu. Jeho designové provedení není ostré. Zajímavé je právě to rozpíjení a absence kontrastu. Provedení tón v tónu je opravdu velmi sofistikované a není agresivní.

článek
článek

Dalším horkým tipem je separátní sako, které je atraktivní svou barevností. A právě kvůli ní jsme materiál pro sako od italského výrobce Ing. Loro Piana & C. vybrali. Je to jednoznačně trendy kousek podpořený výbornou kvalitou. Ferrari přece taky musí být červené, aby vyniklo to luxusní provedení.

A protože minulá léta byla hodně horká, nezapomínáme ani na typicky letní oblečení, kterým jsou krátké kalhoty. U těchto se mi líbí struktura materiálu, které je docíleno lnem. Příze je díky němu nestejnoměrná, což potrhává casual look. Trefili jsme se i s barevností. Budou se hodit, jak do města ke koženým pantoflím, tak na pláž do cocktail baru. Pokud si je zákazník nakombinuje s trikem či košilí tón v tónu, získá skvělý letní outfit. Nepříliš výstřední, ale rozhodně zaujme.

článek
článek

Za sebe mohu říci, že tato kolekce je plná zajímavých střihů a úchvatných materiálů. Přijďte a přesvědčte se o tom sami. Kompletní kolekci najdete ve všech v obchodech Blažek.