Magazín - Jak se vyvíjí vztah českých mužů k módě?

Jak se vyvíjí vztah českých mužů k módě?

článek

Text: Lucie Krůčková

Foto: Ilja Hubálek

Ve 34 letech je šéfdesignérkou Blažka, předního českého výrobce pánské módy. Narodila se v Lednici na jižní Moravě a s rodinou žili v bytě na zámku. Vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, v ateliéru módní tvorby pod vedením Josefa Ťapťucha. V rámci školy absolvovala stáž v Milaně na škole Politecnico di Milano, která ji profesně ovlivnila. Po škole se krátce věnovala vlastní tvorbě. Následně se zabývala visual merchandisingem pro nadnárodní obchodní řetězec. Od roku 2011 je u Blažka.

Má ráda svobodu, pohyb a cestování. Denně jezdí do práce na kole, protože je to daleko rychlejší a svobodnější než MHD nebo auto. Miluje hory v každém ročním období. V létě si užívá vysokohorskou turistiku, v zimě lyžuje.

Jste hlavní designérkou značky Blažek, tvoříte módu pro české muže. Jak se podle vás vyvíjí vztah Čechů k módě?

Situace se podle mě v poslední době hodně změnila. Mají na to vliv sociální sítě, kvůli kterým o sebe mladší generace více dbají. Líbí se mi, že čeští muži mají zájem o módu, svědčí o tom i řada úspěšných časopisů, které se věnují výhradně pánům. Berou ji i jako prostředek komunikace. Sofistikovanou volbou outfitu dávají najevo názory a nebojí se ukázat emoce. Stále jsou však situace, kde jde vidět, že jsou bezradní. Jako například teď v létě, kdy přesně neví, co s čím zkombinovat tak, aby stále působili reprezentativně, ale zároveň se „neupekli“.

Nicméně typický zákazník Blažka je docela znalý módních trendů a rozhodně si zakládá na kvalitě a dobrém zpracování. Očekává každou sezónu nový nápad, jinou barevnost, nějaké, ne příliš šokující, překvapení. Nechodí do obchodu jen pro potřebu, ale i pro potěchu.

Čím je podle vás značka Blažek pro Čechy tak přitažlivá?

Blažek je dosažitelný luxus. Nabízí ideální kombinaci materiálů top kvality, dobře padnoucích střihů a modelů s inovativními myšlenkami pro každou letní i zimní sezónu. To nikde jinde za tak zajímavou cenu nenajdete. Kéž bych v dámské módě objevila ekvivalent Blažka.

Chtěla jste vždycky tvořit pánskou módu? A kudy vedly vaše kroky, než jste začala pracovat jako šéfdesignérka u Blažka?

Pánská móda nebyl můj cíl, byla to vlastně náhoda. Po škole jsem chvíli pracovala na svých projektech. Ale cítila jsem jistou bezmoc, že jako jednotlivec se budu prosazovat příliš dlouho. Narazila jsem na inzerát Blažka na designérku na pletáž, což vůbec nebyl můj obor. Ale myslím, že jsme si s Blažkem sedli lidsky i pracovně. Od té doby jsem ušla kus cesty, naučila jsem se ohromnému množství věcí a v roce 2016 jsem se stala hlavní designérkou značky.

Dnes vidím v pánské módě mnohem hlubší smysl. Je promyšlenější než dámská móda, nadčasová u těch nejdražších kousků, jako jsou obleky, a více odvážná u těch artiklů, které nejrychleji obnosíte, typicky košile. Zároveň je navrhování pánské módy složitější. Muž si pořizuje daný kousek na delší časové období než na jednu sezónu. Je potřeba kombinovat nadčasovost, určitou míru inovativnosti i jistou autentičnost. Žena ke svému šatníku přistupuje více emocionálně, muž více analyticky.

Jak podle vás vypadá ideálně oblečený muž?

Zbožňuji atributy obleku. Ale nepředstavujte si to v klasické podobě. Jediné co zůstává, je fazóna, klopy, límce, ale materiál a silueta jsou inovativní. Zpracování saka je měkké. Prostě když potkám dobře upraveného muže v nové generaci obleku, potěší to moje oko. Stejně tak, jako když košili nahradí za jednobarevné triko z luxusního materiálu a klasické boty za mokasíny či tenisky. A pokud to podpoří i upravenými vlasy, vousy, manikúrou a parfémem, neváhám se otočit.

Uvedli jste novou kolekci podzim/zima 2019. Čím je tato kolekce výjimečná? Je tam nějaká novinka, která nikdy předtím nebyla?

V zimní kolekci 2019 máme několik nových věcí. Exkluzivní je kabát z kachního peří v metráži. Jde o zpracování peří, jaké v Čechách nemá obdoby. Unikátní je i elegantní bomber bunda, která funguje jako alternace saka.

Jak vás napadlo zařadit bomber do formální kolekce?

Je to vlivem uvolňující se morálky ve společnosti. Bunda je pro novou generaci, která bude chtít nový typ obleku, jiný než jejich otcové. Bomberka ve spojení s kónickými kalhotami je kouskem pro fajnšmekry, kteří se nebojí inovací i ve formální módě. Je lehká, nepodšitá. Dá se v ní sedět v interiéru místo saka či svetru. Je pro zákazníka, který už je otrávený z dennodenního nošení saka a hledá sofistikované obohacení šatníku.

Jak jste se k exkluzivnímu materiálu z kachního peří v metráži dostali? V Čechách ho má v kolekci pouze Blažek.

Kvalitní výplň jde ruku v ruce s kvalitou vrchového materiálu. Hledali jsme přírodní kvalitu poskytující maximální komfort. S peřím jako takovým je potíž, často prostupuje přes švy nebo svrchní materiál. Přijdete na schůzku a jste celí od peří. Proto se mezi peří a vrchní materiál dávají různé síťoviny. Tím ale produkt hodně ztuhne, což není žádoucí. Každý chce měkoučkou péřovou bundou. Použitím kachního peří v metráži odbouráme technické problémy, ale zachováme měkkost a nezaměnitelnou hřejivost.

Děláte formální kolekci s částí Ceremony a informální kolekci. Která se vám lépe navrhuje a je vaše oblíbenější?

Kolekce Formal a Informal jsou přibližně stejně velké a každá z nich má své kouzlo. U formální kolekce neustále zkouším, kde jsou hranice únosnosti barev, vzorů, kombinací i inovace ve střizích. Nesmím moc předběhnout dobu, ale ani zaspat. Informální kolekce je pro mě laboratoří, kde se trendy propisují viditelněji. Mohu vyzkoušet nové siluety, vzory, barvy a to, co se osvědčí v prodeji, rozvineme v další sezóně.

Posouvají se hranice definující formální a neformální kolekci?

Ano, móda je živý organismus. Reaguje na vše včetně klimatických změn. Řadu obleků a sak máme polopodšitou nebo zcela nepodšitou. Mění se nejen délka nohavic, ale i silueta. Sotva jsme zákazníky naučili na Extra Slim, tak přišel trend siluety Oversize. Ale ta sluší jen malému procentu lidí (vysokým a štíhlým), proto přicházíme se siluetou Relax. V obleku je to kombinace Slim saka a pohodlných kónických kalhot. Z Oversize jsme si vzali pohodlí, ale ne deformaci postavy. Stále jsou to kalhoty lichotící všem. Jen je potřeba dobře nastavit délku nohavice.

Máte nějaký oblíbený kousek z kolekce podzim/zima 2019?

Ve formální kolekci je krásným kouskem černý smoking z materiálu od výrobce Ing. Loro Piana & C. Luxusní materiál BlackBlack a moderní pojetí s šálovým límcem ze 100% hedvábí ocení oko každého znalce. Ve formálních oblecích jsou topem obleky z materiálu Ing. Loro Piana & C., Cerruti či Vitale Barberis Canonico. Najdete zde oblek z materiálu kvality Prestige od výrobce Cerruti, ve kterém můžete směle cestovat a stále budete vypadat upraveně. Mým oblíbeným kouskem je oblek ze 100% vlněného materiálu od výrobce Vitale Barberis Canonico, který má výrazný Natural Stretch a jemný pepito vzor. Samostatnou kapitolou jsou pláště z materiálu od výrobce Ing. Loro Piana & C.. Přírodní vlněný materiál je doplněn o lehkou membránu. Spolu s šik siluetou pláště tak vznikl elegantní a plně funkční kousek kolekce. V neformální části nové kolekce jsou velmi zajímavá nepodšitá saka z luxusních materiálů, které si můžete vychutnat doslova na vlastní kůži. Znalci na nich ocení i řemeslnou kvalitu zpracování nepodšitého saka.

Za poslední léta se střihy obleků výrazně zúžily, sako i kalhoty se zkrátily, nosí se obleky „na tělo“. Máme počítat s tím, že trend v budoucnu nabere opačný směr a bude se zase rozšiřovat?

Móda se neustále vyvíjí a mění podle potřeb doby a nositele. Slim silueta dosáhla svého vrcholu. Přizpůsobili se i výrobci materiálů pro pánskou módu. Elastan se stal nedílnou součástí řady materiálů. Pro volnočasovou módu máme všechny kalhoty s podílem elastanu pro maximální pohodlí i v šik siluetě. U světových značek však není problém vidět zcela opačnou polohu, siluetu Oversize. Tento trend však nebyl přijat globálně jako silueta Slim, protože objem nesluší všem. Je to ale silný vliv, a tak citlivě reagujeme. Siluetu rozvolňujeme tam, kde by to mohl zákazník ocenit. V kolekcích se začíná objevovat kónická silueta kalhot, kde v oblasti boků a rozkroku dochází k uvolnění.

Rukama vám prošly tisíce obleků. Jak by měl podle vás vypadat dokonalý oblek?

Především by měl dotyčnému dobře padnout. To znamená, že by mu měl kopírovat postavu, manžeta košile musí sako přesahovat asi o centimetr, kalhoty nesmí nad botami tvořit nevzhlednou harmoniku, prostě musí být dlouhé tak akorát. A měl by být rozhodně z vhodného materiálu dobré kvality.

Na molech vídáme Oversized saka s XXL rameny. Je tohle budoucnost obleků? Bude se tohle nosit za pár let na business schůzky?

Můžu se jen domnívat, co se bude odehrávat globálně. Pokud se tento atribut má stát trendem, tak můj odhad je, že to ještě pár let potrvá. Současná silná, produktivní generace si zažila 90. léta a tento blízký retro styl vnímají negativně. Možná citelnější vliv bude patrný v dámské módě, která trendům více naslouchá. Pánská pak do svého designu pustí jen to, co dámská móda prověřila.

Jak často se tvar obleků mění? Když si čtenář teď nechá ušít trendy módní oblek na míru, jak dlouho jej může nosit, než se trend změní?

Nejen střih, ale i materiál prozradí stáří obleku. Co se týče siluety, tak můj odhad je, že se mění asi jednou za pět let. To neznamená, že máte měnit oblek až po tak dlouhé době, protože technologie výroby materiálů jdou dopředu rychleji. Přední výrobci materiálů na obleky neustále přichází s technickými inovacemi, jako je vodoodpudivá úprava. Materiál odolá polití kávou či kapkám deště. Vlnaři, jako je Ing. Loro Piana & C. nebo Vitale Barberis Canonico, dokážou na vlněné materiály aplikovat také funkční membránu, která byla dříve využívána jen u sportovních značek. Vlněný materiál získává na funkčnosti a stává se vhodným pro pláště či bundy. Bundy dnes už nejsou nylonové, ale vyhlíží luxusním vlněným dojmem.

Stále platí, že černý oblek je určen na večer, nebo došlo v tomto směru k nějakému uvolnění?

I když se společenské vnímání uvolňuje, tak bych se těchto stanov v klasické podobě obleku držela. Pokud však toužíte zahalit se do černé během dne, nabízíme alternativu s větší fantazií – separátní sako černé barvy. Od formálního saka se jasně vymezuje vrchovým materiálem, například pleteninou, která díky své vazební konstrukci krásně pruží, a také specifickou strukturou a střihem. A právě tento efekt odlehčuje vážnost černé barvy. K tomu pak doporučujeme černé bavlněné kalhoty. Kombinace, která alternuje „černý“ oblek velmi sofistikovaným způsobem.

V sezóně podzim/zima 2019 se můžete těšit i na černý oblek na denní nošení, který bude ale výrazně odlišný od klasických obleků, jak střihově, tak i materiálově. K tomu chci doporučit i jiný typ stylingu, který černou odlehčí, třeba kvalitní kožené tenisky. Vznikne tak outfit, který bude elegantní a reprezentativní. Z takového outfitu vyzařuje jistý nadhled, znalost a nadsázka.