Magazín - Značka, kde se potkává tradice s inovací

Značka, kde se potkává tradice s inovací

článek

Text: Lucie Krůčková

Foto: Ilja Hubálek

Značka Loro Piana má ve světě módy a kvalitních oděvů jasnou pozici top hráče. I když se v běhu téměř sta let existence proměnila, základní zásady zůstávají stejné. Není to pohádka, ale příběh o jedné rodině, která si z generace na generaci předávala lásku k textilnímu řemeslu a úctu ke kvalitním surovinám. Podívejme se, jak značka Loro Piana začínala a co ji dovedlo až na dnešní výsluní oděvní branže.

Vlastně je to inspirace pro nás všechny. To, že dnes Loro Piana paří k předním světovým módním značkám, je výsledkem dlouholeté soustavné práce. Nic se nestalo přes noc. Žádný zázrak nebyl potřeba. Příběh této společnosti se začal psát v roce 1924 v severní Itálii a od té doby stálo ve vedení společnosti šest generací rodiny Loro Piana.

Bez kvalitní suroviny to nejde

Loro Piana se zaměřuje na látky z vlny a kašmíru vysoké kvality. Od samých počátků se společnost soustředila na hledání zdrojů těch nejlepších dostupných materiálů. A neváhala kvůli tomu cestovat po celé planetě. Nejlepší vlnu získává na svazích Nového Zélandu a Austrálie, za kašmírem pak cestuje do Mongolska. U toho ostatně disponuje nejlepšími zdroji na světě.

Neustále podporuje producenty surové vlny i kašmíru

Ve snaze získat nejlepší zdroje přírodní suroviny pro své látky jde Loro Piana o krok dále než většina výrobců. Nezůstává pouze u nákupu suroviny, místní chovatele podporuje po celou dobu spolupráce. Pomáhá jim s rozvojem, zvyšováním kvality péče o zvířata i s edukací. Učí je, že záleží na tom, jak jsou zvířata chována, co jí i jak je s nimi zacházeno. Motivuje chovatele, aby podmínky chovu zvířat zlepšovali, a tím se zlepšovala i kvalita vlny samotné.

Balík nejlepší vlny je vždy odměněn

Loro Piana už po léta vykupuje 30 až 50 balíků nejlepší vlny daného roku. Celkový počet ročně prodávaných balíků je při tom kolem 4 miliónů. Jako motivaci pro chovatele navíc Loro Piana vyhlašuje každý rok soutěž Record Bale, která se koná už více než 20 let. V soutěži vybere nejlepší a nejjemnější vlnu a chovatel, z jehož chovu vlna pochází, získává cenu a velkou prestiž. Země původu vítězné vlny se střídají. Někdy je to Nový Zéland, jindy Tasmánie. Posledním rekordem je vlna se sílou vlákna pouhých 10,3 mikronu. Pro porovnání, lidský vlas má sílu 75 mikronů.

Druhým pilířem úspěchu je důraz na zpracování

Všechny látky pocházející z dílen Loro Piana vznikají v Itálii v oblasti Piedmont. Oblast má velkou tradici ve zpracování vlny a Loro Piana na ni po celou dobu své existence navazuje. Je zde dostatek kvalitní vody nutné pro výrobu i zkušení lidé. Společnost Loro Piana patří k italským patronům. Čerpá z tradičního řemeslného umění, které doplňuje o moderní přístupy, a dává tak stabilní pracovní zázemí místním lidem.

Přírodní látky obohacené o moderní postupy

I když si společnost Loro Piana zakládá na čistě přírodních materiálech, nezapomíná ani na moderní inovace. Jednou z nich jsou funkční membrány, které některým materiálům dávají další možnosti využití. Látky se pak stávají odolné proti vodě i větru a mohou být využity také na oděvy do nepříznivého počasí.

Rok 2015 přinesl v Loro Piana velké změny

Do roku 2015 stáli ve vedení společnosti dva bratři z rodiny Loro Piana. Po úmrtí jednoho z nich se druhý bratr rozhodl většinový podíl společnosti odprodat a svěřil rodinný klenot do rukou povolaných. Novým většinovým vlastníkem se stala společnost LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton SA), francouzský koncern, který je dnes nejsilnější společností v módě na území Evropy a možná i celého světa.

Rozdělení Loro Piana na dvě samostatné divize

Značka Loro Piana rozdělila svou činnost mezi dva samostatné celky. Divize Loro Piana „ready to wear“, která sídlí v Miláně, se zaměřila na casual oblečení. V jejich portfoliu najdete pánskou i dámskou kolekci oblečení pro volný čas. Šijí bundy, kalhoty, saka i svetry. Nicméně v obchodech Loro Piana nenajdete klasické obleky.

Druhá je divize látek, která zahrnuje tkané látky pro oblečení, interiérové látky, ale také přízi pro pletáž. V této divizi zůstal činný také pan Pier Luigi Loro Piana. Rodinná tradice tak zůstala zachována. Pan Loro Piana má v divizi stále vlastnický podíl a zastupuje společnost navenek. Značka využívá jeho bohatých zkušeností i nových nápadů.

Udržitelnost není pro Loro Piana jen módní slovo

V současnosti se hodně firem obrací k ekologii a mění svou produkci směrem k udržitelnosti. Značka Loro Piana takové kroky dělat nemusí, protože udržitelnost se jako červená nit táhne celou její existencí. Je to vlastně přirozené. Lepší přírodní suroviny získáte pouze s citlivým přístupem. A zdroje nevyschnou, pokud o ně budete dobře pečovat. Proto Loro Piana klade důraz na opatrný přístup k přírodě a jejím zdrojům. Ať už to jsou zvířata, která jsou zdrojem vlny a kašmíru, nebo vodní zdroje pro textilní výrobu.

Hledání nejlepších surovin pro látky Loro Piana

Základními surovinami pro látky Loro Piana je vlna a mongolský kašmír. Nicméně v portfoliu jsou i další luxusní materiály, jako je vzácná a velice jemná vicuña z And, vlákna lotosových květů nebo vlna Pecora Nera z původních černých ovcí Merino.

Spolupráce značek Blažek a Loro Piana nese ovoce

Kolekce Blažek jsou důkazem, že spojení skvělých návrhářů a výrobce prvotřídních materiálů výborně funguje. Výsledkem jsou nádherné obleky a pláště značky Blažek z látek Loro Piana. Oceníte lehkost materiálů, krásné desény a především pohodlí, které přinášejí. V krejčovství Blažek pracujeme s jednotlivými kolekcemi látek Loro Piana. Pro klienty jsou připraveny kolekce vlněných i kašmírových látek. Nesmí chybět ani speciální kolekce, jako je Loro Piana Events.

článek
článek

Ať už se vám líbí některý z kousků aktuální kolekce Blažek nebo uvažujete o obleku na míru z geniálních materiálů Loro Piana, zastavte se u nás. Kolekci si můžete prohlédnout přímo v obchodech Blažek nebo na e-shopu. S oblekem na míru vám naši specialisté rádi pomohou přímo v krejčovství Blažek.