Magazín - Které ponožky se nosí do obleku?

Které ponožky se nosí do obleku?

článek

Text: Veronika Drdáková

Foto: Ilja Hubálek

Černý oblek a černé ponožky stále představují solidní možnost, jak se obléknout. V době, která jen hýří různými vzory a kombinacemi rozmanitých odstínů, by to ale byla trochu škoda. Vydejte se s námi na zábavnou cestu, na které vám ukážeme, jak vybrat ty správné (a ne nudné) ponožky do obleku.

Vysoké a bavlněné

Ještě než se pustíme do těch příjemných otázek ohledně barev a vzorů, je třeba uvést na pravou míru, jaký střih a materiál ponožek je tím správným. Do obleku patří vysoké ponožky. Když se posadíte a nohavice kalhot se vám vyhrne, stále by neměla být vidět holá noha. Proto je také většina našich ponožek zakončena speciálním lemem, který zabraňuje sklouzávání ponožek dolů.

Z pohledu materiálů se samozřejmě nabízí volit 100% bavlnu. Díky její prodyšnosti se vám nebudou tolik potit chodidla a také eliminujete jejich možné zapařování a nepříjemný odér.

Formální ponožky však nabízíme z větší části také z jiných materiálů, a sice z bavlny s příměsí polyamidu nebo polyesteru s obsahem elastanu. Toto složení totiž zvyšuje stálobarevnost a pevnost tvaru ponožky, elastan pak zajišťuje vracení tvaru, přilnutí ponožky na nohu a neshrnování ponožky dolů.

článek
článek

Tón v tónu

V případě, že se chcete s laděním ponožek a obleku držet při zemi, nikdy nemůžete pochybit, zvolíte-li barvu ponožek v odstínu kalhot. Ideální řešení to bude i v případě velmi formálních dress codů, jakým je například black tie. K černému obleku sáhněte vždy po černých, k modrému obleku doporučujeme ponožky buď v barvě nohavice, nebo obuvi. Pokud rádi experimentujete, formální oblek ve stylu black tie můžete doplnit černými (či jednobarevnými) ponožkami se strukturou.

článek
článek

V souladu s kapesníčkem

Pokud se těšíte, jak na nohy natáhnete barevné ponožky, které budou s oblekem zajímavě kontrastovat, ale bojíte se, aby vaše volba dopadla dobře, můžete sladit ponožky s kapesníčkem. Chytněte se nějakého společného vzoru na obou doplňcích nebo si vyberte takové, které na rozdílných vzorech používají stejné barvy. Čím menší vzor, tím decentněji bude outfit působit.

článek
článek

Tohle raději ne

Pánská móda snese mnoho variant, barevných spojení i nápadů, některé by ale přeci jen bylo lepší vynechat. Proto si dejte pozor, aby se vám vzory na ponožkách, kravatě a kapesníčku netloukly dohromady.

Pánové, projděte si při volnější chvíli zásuvku s ponožkami a vyřaďte z formální části všechny, které nejsou dostatečně vysoké, nesedí vám dobře na noze nebo se vám v nich chodidla potí. A pokud si přeci jen nebudete vědět rady, jak zkombinovat ponožky se vzory dohromady s kapesníčkem a kravatou, pamatujte, že když se budete držet použitých odstínů, máte téměř vyhráno. Nebo poproste o posouzení svou partnerku.