Magazín - Jaká košile je nejvhodnější do business obleku?

Jaká košile je nejvhodnější do business obleku?

článek

Text: Lucie Krůčková

Dokonalé sladění business outfitu je dobře položený základ pro úspěšná jednání. Klíčem je business oblek a k němu správně zvolená košile. Ve hře je střih, materiál, ale také barva. Bílá košile je sice základ, ale může nudit. I business oblečení přece může být zajímavé. Chce to jen dodržet několik základních pravidel.

Košili ladíme k obleku

Nikdy ne naopak. Je to obecné pravidlo. Kus oblečení či doplněk, který je méně nákladný, ladíme k dražšímu kusu. Podívejte se nejdřív na oblek, který si na jednání chcete vzít, a k němu pak dolaďte košili.

Dlouhý, nebo krátký rukáv?

K obleku vždy patří dlouhý rukáv. Platí to i pro business oblek a košili. Pravidlo, které neporušujeme ani v parných dnech. V takovém počasí zvolte košili z lehkých vzdušných materiálů, ale s dlouhým rukávem.

článek

Bílá je dobrá, ale i business svět je barevnější

I když business oblek patří k formálnějším kusům ve vašem šatníku, nemusíte se u košile omezovat pouze na bílou barvu. Právě naopak. Při opakovaných schůzkách byste mohl působit nudně. Nebo by to mohlo vyvolávat dojem, že máte pouze jednu košili. Ani jedno vám při jednáních nepomůže.

U business košile můžete zvolit, kromě již zmiňované bílé, také světle modrou, smetanovou, lososovou nebo některý z dalších světlých odstínů. Vybírat můžete i z košil s decentním vzorem. Moderní business košile mají sofistikované vzory. In je například kombinace vetkávaných žerzejových motivů a decentního potisku.

článek
článek

Kravata, nebo rozhalenka?

Asi je jasné, že kravata vyvolá více formální dojem. V barevnosti nejsou dána žádná výrazné omezení. Stačí použít zdravý selský rozum. Pokud proužek či vzorek, tak decentní. Komiksové obrázky a vtipné nápisy si nechte na party, k business obleku a košili rozhodně nepatří.

článek

Má-li business košile drobný vzorek, zvolte decentnější kravatu. Příliš mnoho výrazných vzorů nevypadá dobře.

Pozor si dejte také na uvázání a délku kravaty, která by měla končit na opaskové sponě.

Půjdete-li na jednání s rozhalenkou, žádné faux pas to nebude. Naopak můžete působit lehce uvolněným a vstřícným dojmem. Zkuste se dopředu vcítit do situace, povahy jednání a dalších zúčastněných. Pokud myslíte, že je rozhalenka v pořádku, směle do ní. Jen pamatujte, že podle etikety je přípustný pouze jeden rozepnutý knoflíček.

článek
článek

Volba střihu košile

Základem je být k sobě upřímný. Pokud jste štíhlé atletické postavy, zvolte slim fit košili, která vám dobře padne. V ostatních případech raději sáhněte po méně vypasovaném střihu. Business košile může mít náprsní kapsu, zde je to v pořádku.

Látka business košile

Materiál košile zvolte podle ročního období. Na léto jsou ideální lehké prodyšné košile, na podzim a zimu můžete zvolit těžší materiály s vyšší gramáží. Zvolit můžete 100% bavlnu nebo moderní směsové látky, například populární kombinaci bavlny a lnu.

I košile potřebuje péči

Naprosto zásadní podmínkou je dokonalý stav business košile. Je nepřípustné přijít na jednání v pomačkané propocené košili nebo v košili s flíčky. První dojem často rozhoduje o průběhu celého jednání. A upravený zevnějšek vám hned ze startu získá plusové body.

V dobrých krejčovstvích vám s výběrem business outfitu dokážou pomoci. V obchodech Blažek vám doporučíme ideální kombinace business obleku a business košile a poradíme i s doplňky nebo obuví. Inspiraci najdete i v aktuálním lookbooku.