Magazín - Víte, jak dlouhé se nosí kalhoty?

Víte, jak dlouhé se nosí kalhoty?

článek

Text: Jiří Král

Foto: Ilja Hubálek

Nesprávná délka kalhot patří společně s nevhodnou délkou opasku a kravaty k nejčastějším módním přešlapům. Může za to hlavně fakt, že délka kalhot prošla za posledních pár desítek let mnoha proměnami. V praxi tak vidíme na ulici kalhoty všech možných délek, což je přirozeně pro spoustu mužů matoucí.

Starší pravidlo jasně udávalo, že kalhoty by měly sahat alespoň do dvou třetin zadní části boty (tzv. Full Break). V přední části nohavice tak vznikalo nařasení. Od tohoto stylu se dnes už většinou ustupuje a obecně platí, že v módě jsou spíše kratší přiléhavé nohavice.

Jediná univerzální doporučená délka dnes neexistuje. Kalhoty se však nejčastěji nosí v pěti hlavních délkách:

1. Full Break
Kalhoty v tomto střihu jsou obvykle volnější, nohavice širší a vzadu sahají cca 5 cm pod vrchní část boty. Na přední straně tak vzniká mírné nařasení látky.

Dobu své největší slávy má už Full Break za sebou. Dodnes na něj však nedají dopustit někteří starší muži a ocení jej i gentlemani s pár kily navíc. Obleky s délkou kalhot Full Break nosí například Donald Trump, který chce vůči svým voličům působit tradičním dojmem prezidentů 70. a 80. let.

článek
článek

2. Medium Break
Konzervativní a v současnosti nejoblíbenější délka kalhot většiny českých mužů Medium Break je vhodná pro business i slavnostní příležitosti.

Kalhoty v tomto střihu sahají do půli cesty mezi podpatek a vrchní okraj boty. Vpředu se látka vlní jen mírně, takže nezakrývají příliš velkou část bot. Kalhoty by neměly být u kotníku příliš volné, ale neměly by být ani zbytečně přiléhavé.

článek
článek

3. Slight Break
Tento střih postupně nahrazuje Medium Break. Velmi módní a elegantní varianta, která neodkrývá příliš a zároveň působí mladistvě a vyváženě.

Kalhoty v tomto případě sahají těsně pod horní část paty. V přední části nedochází k řasení látky a boty tak skvěle vyniknou. Nohavice by měly být ve spodní části užší než u předchozích dvou stylů.

článek
článek

4. No Break
Lem kalhot v tomto případě plynule navazuje na horní část boty. Z ponožek ani holé kůže tak není vidět ani centimetr, boty naopak vyniknou v celé své kráse. Stejně jako u Slight Break vypadá tento styl nejlépe s mírně zúženými nohavicemi.

No Break je velmi uspořádaný, seriózní a uhlazený styl a je skvělou volbou jak pro štíhlé mladší muže, tak muže ve středním věku.

článek
článek

5. Délka nad kotník
Nejodvážnějším a nejmodernějším stylem jsou výrazně zkrácené nohavice sahající mírně nad kotník. Kalhoty v této délce je možné nosit v přiléhavé i volnější verzi. Obě spadají do stylu casual.

Jde o výbornou volbu na léto zejména pro mladší štíhlé muže, kteří se nebojí vyzkoušet něco nového. Boty v tomto případě obouváme buď na boso, nebo naopak s dlouhými barevnými ponožkami, u kterých tak naplno vynikne zajímavý vzor.

článek
článek

Je odhalený kotník faux pas?

Ne, není. Odhalená kůže už dnes není tabu, má ale jedno pravidlo. Buď by měl být mezi nohavicí a botou vidět pouze holý kotník, nebo jenom ponožka. Nikdy obojí.

Takže pokud nosíte kratší kalhoty a nechcete chodit na boso, zvolte delší ponožky, které neodkrývají kůži.

Hledáte kalhoty s ideální délkou pro vaši postavu? Sjednejte si schůzku v Krejčovství Blažek a nechte si ušít krásné kalhoty přímo na míru.