Britská tradice a elegance

Britská tradice a elegance

článek

Text: Jiří Král

Foto: Ilja Hubálek / archiv značky

Jen velmi málo značek má v Anglii tak silné jméno jako Thomas Mason. Ztělesňuje totiž hlavní přednosti britské módy: nejkvalitnější materiály, smysl pro detail a důraz na tradici. Látky Thomas Mason jsou už od viktoriánské éry symbolem mužské elegance a košile z nich vyrobené nosí dokonce členové královské rodiny.

Sir Thomas Mason: otec zakladatel moderního tkalcovství

První lodě s bavlnou dorazily k anglickým břehům z Indie už v roce 1792. Nikdo ale v té době neměl potřebné znalosti, jak s vlákny pracovat. Výroba látky proto byla pomalá a nákladná.

Příběh značky začíná v roce 1796 v době největšího rozkvětu průmyslové revoluce, kdy Thomas Mason najal nejlepší tkalcovské mistry své doby a spojil jejich znalosti s výkonem moderních parních strojů.

To mu umožnilo vytvářet kvalitnější látku a zajímavější vzory, než na které si troufla tehdejší konkurence. Toho si rychle všimla přední krejčovství v londýnském West Endu, která vytvářela luxusní oblečení pro britskou aristokracii a nejbohatší vrstvy.

Rozmach za viktoriánské éry

Spolu s rostoucím vlivem britského impéria rostl začátkem 19. století i vliv značky Thomas Mason. Pro mnohé přední krejčovské salony na Jermyn Street a Savile Row se stal Thomas Mason výhradním dodavatelem látek, což mu pomohlo s rozšířením do celého světa.

Během viktoriánské éry se značka Thomas Mason stala symbolem elegantní mužské módy a gentlemanství.

Značka, kterou obléká král i voják

S příchodem první světové války hledala britská armáda nové látky pro výrobu lepších a odolnějších uniforem. V reakci na to vyvinula značka Thomas Mason první nepromokavou a nehořlavou bavlněnou tkaninu na světe. Piloti vrtulníků zase nosili speciální vodotěsné obleky, které je při pádu do moře chránily před chladem i utopením.

Po válce se Thomas Mason znovu vrátil k elegantnímu stylu. V roce 1936 se stal exkluzivním dodavatelem tkanin pro Turnbull & Asser, dlouholetého výrobce košil anglické královské rodiny, kterým je dodnes.

Po druhé světové válce se Londýn opět stává jedním z hlavních módních center světa a velkou zásluhu na tom nese i značka Thomas Mason. Do módy se dostávají nové vzory a barvy, pánská móda se stává svobodnější.

Spojení s italskou značkou Albini

Rok 1992 je jedním z nejdůležitějších v celé historii značky. Právě během něj se Thomas Mason spojuje se značkami David & John Anderson a především pak s italskou Albini Group z Bergama.

Vzniká tak široké portfolio 700 látek s unikátní strukturou vláken, barvami i vzory, které mohou jednotlivé značky společně sdílet a zdokonalovat.

Tajemství kvality košil Thomas Mason

- Základem je nejkvalitnější egyptská bavlna. Značka Thomas Mason má vlastní plantáže v nejúrodnější části delty Nilu. Právě zde mají rostliny ideální podmínky, což zajišťuje růst extra dlouhých a pevných vláken.
- Všechna bavlna je ručně praná. Speciální kamery odhalí i ty nejmenší nečistoty a tkalci následně jakékoli nedokonalosti odstraní. Zůstanou jen měkká, pevná a zářivě bílá vlákna.
- Jemná příze je následně zpracována na nejmodernějších strojích pod dohledem zkušených tkalcovských mistrů.
- Každý metr tkaniny kontroluje lupou šest zkušených techniků. Jednou před dokončením a jednou po něm.
- Značka má pod vlastní správou a dohledem pěstování, zpracování i kontrolu tkaniny. Díky tomu může vždy garantovat nejvyšší kvalitu.

Košile z luxusních bavlněných látek Thomas Mason pro vás rádi ušijeme na míru v Krejčovství Blažek. Stačí si sjednat schůzku a my zařídíme zbytek!