Průvodce stylem: Modrý svět denimu

Modrý svět denimu


Když si v roce 1873 Levi Strauss s krejčím Jacobem Davisem nechávali patentovat zpevnění pracovních kalhot měděnými cvočky, určitě je nenapadlo, že o století později bude po jejich výrobku toužit každý muž a každá žena. Dnes se o džínách dá říct, že jsou všudypřítomné. Z pracovního oblečení se stal módní kousek, který nosí lidé napříč kontinenty.

Ještě než Levi Strauss vytvořil onu silnou a odolnou bavlněnou látku, ze které jsou džíny vyráběny, dovážel do Ameriky z francouzského města Nimes pracovní oblečení. Nazýval ho serž, neboli „serge de Nimes“. Odtud vzniklo označení „denim“. Serž je ale spíše hustá tkanina s mírným leskem, vyráběná ze směsi hedvábí a bavlny, a na pohled nemá s dnešními džínami nic společného. Jediné co je spojuje, je keprová vazba, a jméno, které pozdějším „denimkám“ dala.

Levi's je bezesporu jednou z nejznámějších značek, které se výrobě denimu věnují. Další globálně oblíbenou a hlavně cenově dostupnou značkou je J Brand, která si od roku 2004 získala především na americkém kontinentu velkou oblibu.

Ale ani starý kontinent nezůstává pozadu. V roce 1938 vznikla v malém městečku nedaleko italského Milána společnost Candiani Denim. Za 78 let existence se z rodinného podniku stal jeden z nejprestižnějších výrobců toho nejkvalitnějšího denimu vůbec. Dnes čtvrtá generace se stále pyšní puncem Made in Italy. Kromě tradice, vysokých nároků na zpracování a kvality ctí Candiani Denim také společenskou zodpovědnost vůči ekosystému a díky šetrnému přístupu k procesu výroby si proto získali titul nejzelenější textilní značka v modrém světě denimu. A přesně pro tyto hodnoty zařazují do nabídky svých kolekcí výrobky z Candiani Denim i nejluxusnější módní domy z celého světa.

Džíny jsou dnes jedním z mála produktů, který si uchoval původní složení látky, a tak jsou i v dnešní době syntetických materiálů stále vyráběny ze 100% bavlny. Pro větší pohodlí se do nich ale může přidávat například malé procento elastanu. Vyrábí se také denim s vyšší gramáží, vhodný do studenějšího počasí.

U džín nenajdete jeden univerzální střih. V obchodech můžete vybírat ze střihů regular, volnočasových relaxed, úzkých slim nebo těloobepínajích skinny, pro cyklisty byl zase vytvořen střih se zvýšeným sedem. Volit můžete také mezi různými barvami, nejoblíbenější však stále zůstávají odstíny klasické modré.

Obecně platí, že užší tmavě modré džíny budou vždycky působit elegantněji. Nemusíte se je bát kombinovat s trendovým blazerem a například fashion monk botami. Barevné ponožky z nich vykukující outfitu dodají svoje kouzlo. Věřte, že právě takové džíny budou jedním z nejoblíbenějších kousků ve vašem šatníku a nejlepším parťákem ve dnech, kdy nebudete vědět, co na sebe.

Světlé džíny naopak odkazují na sportovního ducha. Skvěle vypadají s mírně ohrnutou nohavicí v kombinaci s polotričkem a sportovní bundou. A co na nohy? Klasické tenisky, v létě klidně i naboso.

Pamatujte, že tmavé džíny jsou a vždy budou nejuniverzálnější, zatímco světlé džíny nebo exempláře s jakoukoliv výraznou patinou, průstřihy či nášivkami možnosti užití limitují.

S jistou nadsázkou lze říct, že džíny se dnes staly poznávacím znamením svého nositele. Jen na něm záleží, jaký styl, střih a barvu upřednostní. V dnešní době už nepotkáte mnoho lidí, kteří by neměli alespoň jedny své oblíbené „denimky“. A takových se vzdává jen horko těžko!