Magazín - …jenže věci se často vyvinou jinak, než čekáme – Boris Valábik

…jenže věci se často vyvinou jinak, než čekáme – Boris Valábik

článek

Text: Lucie Krůčková

Foto: Ilja Hubálek

Bývalý hráč NHL, hokejový odborník a komentátor, ale také zaměstnanec policie slovenské republiky nás nechal nahlédnout do svého života i šatníku. Vymyká se stereotypům, které máme o hokejových hráčích. Ač sám měl o životě poměrně jasné představy, vždy přišla změna, která ho posunula trochu jiným směrem. A je to dobře. Jinak by světu chyběl řízný hokejový komentátor a slovenským hokejovým nadějím odborník s bohatými zkušenostmi.

Potkali jsme se v Bratislavě, kde je soustředěná část jeho práce. Pomáhá s hokejovou reprezentací do patnácti let, komentuje hokejové zápasy a pracuje pod Sportovním centrem slovenské policie, které zastřešuje mnoho slovenských sportovních reprezentantů. A mezi schůzkami si povídali o hokeji, vztahu k módě i novém životě.

článek
článek

Zastihnout Borise není lehké, je neustále v jednom kole a snaží se skloubit všechny aktivity. Je často na cestách a jako sportovec miluje pohodlí. Ale také velmi rád dobře vypadá. „Bomber bunda místo saka je láska na první pohled. Není to klasický oblek. Nicméně je dost šik na pracovní schůzku. Nejlepší bylo to mírně zdvižené obočí, když jsem dorazil.“, potutelně se usmívá při vzpomínce na poslední schůzku.

Začali jsme brzy ráno a rtuť teploměru se odmítala odlepit od nuly. Z mlhy se pomalu nořil bratislavský hrad a velkoměsto začalo ožívat.

Ze dne na den ze sportovce policistou

Do třicetin se Boris Valábik objevoval především na ledě. Působil v NHL, ale také v Evropě. Nicméně řada zranění a pocit, že je potřeba posunout se dál, ho vedla k ukončení kariéry hokejového hráče. Asi si také říkáte, že nastal čas užívat si volna a vydělaných peněz. Jenže Boris neumí sedět se založenými rukami. Vždy ho lákala služba u policie, tak hned v následujících měsících nastoupil na policejní akademii.

Člověk míní a život mění

Na hokej chtěl alespoň na čas zapomenout. „Jenže věci se často vyvinou jinak, než čekáme.“, jak sám říká. A tak se k hokeji vrátil. Jenže jako komentátor. Oslovil ho Palo Gašpar z RTVS a nabídl mu spolupráci na komentování slovenské ligy. Hozená rukavice, která se neodmítá. Využil nejen hokejových znalostí, ale především toho, že ví, jak se hráč na ledě cítí, o čem přemýšlí. A tak vedle působení u policie začal komentovat a trochu obloukem se vrátil zpět k hokeji.

článek
článek

Tak jako ve všem i v komentování hokeje chce Boris odevzdat maximum. A součástí je i nový komentátorský dres - šik oblek, nebo alespoň sako a elegantní kalhoty. „Ten pocit volnosti pohybu, i když na sobě máte oblek, je fascinující.“ To co už na obrazovce neuvidíte sneakersky. Zkrátka sportovec se nezapře.

článek
článek

„Samozřejmě součástí mé práce jsou i úplně oficiální příležitosti a tam si sneakersky neberu.“, tvrdí s úsměvem. Ideální variantou je formální oblek, bílá košile a kožené polobotky a Boris k tomu dodává: „Líbí se mi, když oblečení dokonale sedne, jako tento oblek. S mou výškou a postavou jsem si bohužel tohle příliš často neužíval. Je dobře, že jsou zde značky, jako je Blažek, kam mohu pro elegantní oblečení.“

Mistrovství světa v ledním hokeji s mikrofonem a práce s mládeží

V práci hokejového komentátora se Boris našel. A tak když Slovenská republika pořádala mistrovství světa, stal se jeho součástí. Už ne jako hráč, ale na pozici hokejového odborníka. Tam si ho všiml Miro Šatan, manažer slovenské hokejové reprezentace, a požádal ho pomoc s mladými hokejovými talenty do patnácti let.

článek
článek

„Snažím se jim odevzdat věci, které jsem se naučil v Americe. Když začnou teď, není to příliš pozdě. Akorát se do toho dostanou, když půjdou v osmnácti na draft.“ Na schůzky s mladými hokejisty už není potřeba formální oblečení. „Víte, když jdu za kluky, jsem jako chytrá horákyně. Nesmím být ani příliš kámoš, ani přísný pan hokejista, co byl v USA. Nemůžu dorazit v teplákovce, ale nechci být ani ředitelem v obleku. Chce to balanc na všech frontách.“

Nastal čas užívat si života

„Hodně věcí, které hokejista obětuje sportu, už neumí vrátit.“ A Boris ví, o čem mluví. Během sportovní kariéry nebyl čas na soukromý život a bohužel ani na otce, kterého brzy ztratil. I proto si uvědomuje, že volný čas je vzácný a je potřeba ho využít. Věnuje se své přítelkyni. Užívá si drobných radostí, jako jsou večeře, zvelebování domu nebo volné víkendy.

Když může absolutně vypnout, vyrazí nejraději pryč z města. Ale často je rád, když má alespoň volné odpoledne. Na oblečení pro volný čas je zajímavá kombinace šik, ale pohodlných střihů a luxusních přírodních materiálů. „Umělých materiálů jsem si užil dost při sportu. Teď vyhledávám oblečení z přírodních materiálů. A někdy mě až udivuje, že mají stejné, ne-li lepší, vlastnosti, jako ty funkční sportovní látky. Jenže lépe vypadají a cítím se v nich skvěle.“

Plánování už nechává na jiných

I když je jasné, že na budoucnost Boris myslí, neplánuje. Ví, že život je změna. Aspoň pro něj to platí. S novou kariérou je maximálně spokojený. Život ho vrátil zpět k hokeji. A tak to asi mělo být.