Magazín - Tři pravidla, jak vybrat košili

Tři pravidla, jak vybrat košili

článek

Text: Lucie Krůčková

Foto: Ilja Hubálek

Vybrat košili nemusí být věda. Stačí, když se budete řídit třemi zásadami. Ale hlavně, buďte k sobě upřímní. Respektujte postavu a příležitost, při které chcete košili nosit. Tady je návod, jak na to.

Zvolte střih podle vaší postavy. Vybírejte podle příležitosti, kdy budete košili nosit. Zvolte správnou velikost.

1. Volba střihu

Střih košile volíme podle typu postavy. Nemá smysl sahat po Extra Slim košili, když jste toho měli pár týdnů hodně a na běhání nezbyl čas ani energie. Na druhé straně proč skrývat štíhlou atletickou postavu, když je čím se chlubit.

Slim

Moderní střih košile, který nechává vyniknout štíhlé až normální mužské postavě. Je projmutá na správných místech tak, aby zdůraznila linii mužského těla.

článek
článek

Extra Slim

Jak už název napovídá, jde o velmi zeštíhlený střih. Zúžené jsou i rukávy košile. V košili Extra Slim vynikne skutečně štíhlá mužská postava.

článek
článek

Klasický střih (Regular)

Košile rovného střihu padne mužům s klasickou, neatletickou postavou. Má stejnou šíři v oblasti hrudníku, pasu i boků. Nikde příliš neobepíná, a tak nezdůrazňuje nežádoucí proporce a naopak pomůže zamaskovat různé nedokonalosti.

2. Pro jakou příležitost vybíráme košili

Základem je rozdělení košil na formální a neformální. Vyrážíte na společenskou akci či obchodní jednání? Pro tyto příležitosti se hodí košile stylu Formal.

článek
článek

Jednobarevné neformální košile nebo ty s decentním vzorkem využijete v každodenním pracovním procesu.

článek
článek

Pro volný čas se můžete zcela odvázat a sáhnout i po košili s mírnou dávkou extravagance. Velmi zajímavé jsou například košile se vzorkem.

článek
článek

3. Výběr správné velikosti

Volba velikosti košile závisí na obvodu krku a délce rukávů. Dvě zásadní míry, které rozhodují, zda budete v košili dobře vypadat i se v ní dobře cítit.

Obvod krku

Změřte si obvod krku pod úrovní ohryzku krejčovským metrem (nebo provázkem). Ideální je, pokud mezi límec a krk můžete pohodlně vložit jeden prst. Naměřené číslo je velikostí košile. Budete-li ke košili nosit kravatu, měl by límeček odpovídat naměřenému obvodu. U volnočasových košil můžete mít límeček trochu volnější.

Délka rukávů

Správnou délku rukávů zjistíte jednoduše. Volně spusťte paže, manžeta by měla končit u kloubu palce. Ze saka z ní má vyčnívat pouze kousek. Pozor, manžeta by neměla být příliš úzká. Správně by měla jen jemně obepínat hodinky na rukou.

Pokud si nejste jisti volbou střihu či velikosti, zastavte se v obchodech Blažek. Čeká zde na vás špičkový personál, který vám s výběrem košile rád pomůže.