Magazín - Kdo vyrábí nejkvalitnější bavlněné látky?

Kdo vyrábí nejkvalitnější bavlněné látky?

článek

Text: Lucie Krůčková

Foto: Ilja Hubálek

Bavlnu nevyšší kvality poznáte na pohled a především na omak. Její barvy jsou krásně syté. Luxusní bavlněná látka má nevtíravý lesk. Pravý zázrak ale začíná dotekem. Je tak hebká. Oblečení z bavlny nejvyšší kvality si chcete hned obléci. Vyšší odolnost materiálu, která zajišťuje dlouhověkost oblečení, je pak pomyslnou třešinkou na závěr. Pojďme si představit typy bavlny top kvality a přední výrobce nejlepších bavlněných látek.

Když je u látky některé z následujících označení, máte jistotu, že před vámi leží jedinečný kousek textilní výroby.

1. Bavlna Giza 45

Extra dlouhá vlákna o průměru 2,95 mikronů pochází z Egypta, konkrétně z oblasti delty Nilu. Bavlna Giza 45 je velice jemná na omak s jemným hladkým povrchem a je proto nazývána královnou egyptských bavln.

2. Bavlna Giza 87

Bavlna Giza 87 má dlouhá vlákna o průměru 3,10 mikronů. I tato bavlna pochází z úrodné oblasti delty Nilu. Látka z takových bavlněných přízí je mimořádně měkká. Vyniká i vysokou odolností. Používá se hlavně na bílé košile, protože je nejčistší.

3. Supima

Další z bavln s dlouhým vláknem, tentokrát o průměru 4 mikronů, má původ v Americe. Vlákna bavlny Supima jsou extra dlouhá a mají stejnoměrnou strukturu. Supima vyniká pevností vláken v tahu. Na pohled má látka z této bavlny hedvábný lesk a je mimořádně příjemná a měkká na omak.

4. Sea Island

Bavlna Sea Island pochází z Barbadosu. Její vlákna jsou extra dlouhá a mají průměr 3,1 – 3,4 mikronů. Bavlna Sea Island je nejvzácnější, protože je jí velice málo. Látky z bavlny Sea Island jsou měkké, hedvábně lesklé a velice odolné.

5. Filo di Scozia

Filo di Scozia je označení příze, která je skaná z egyptské, dvakrát mercerované bavlny s dlouhými vlákny. Je jemná na dotek a má zajímavý lesklý vzhled, který nápadně připomíná hedvábí. Barvy jsou syté, zářivé a odolné vůči vyšisování. Materiály z příze Filo di Scozia vynikají i funkčními vlastnostmi – přirozeně dýchají a dokážou skvěle pojmout vlhkost. Výsledný produkt je tedy hypoalergenní a antibakteriální.

článek
článek

Luxusní bavlněné látky a jejich využití

Bavlnu najdete všude. Je to jeden z nejoblíbenějších přírodních materiálů vůbec. Oblíbené je ložní prádlo z egyptské bavlny i bavlněné sportovní oblečení. Bavlna je základem i pro nesmrtelné džíny a oděvy z džínoviny. V elegantní módě má bavlna své nezastupitelné místo v košilových látkách a letních oblecích. Častou součástí neformálních outfitů jsou lehké bavlněné kalhoty, elegantně pojatá polotrika či bavlněné svetry.

Evropští výrobci luxusních bavlněných látek

V Evropě má výroba bavlněných látek dlouhou tradici. I díky ní zde vznikají materiály té nejvyšší kvality. Mezi přední evropské výrobce patří italská skupina Albini se značkami Cotonificio Albini a Thomas Mason. Ve Velké Británii najdete slavnou firmu D & J Anderson, ve Švýcarsku pak například Alumo.

1. Cotonificio Albini

Košile z látek italského výrobce Cotonificio Albini patří k tomu nejlepšímu, co trh nabízí. Látky jsou utkány z bavlny s dlouhým vláknem. Někdy je barvena příze, jindy již utkaná látka. Záleží, jakého efektu má být docíleno. Albini látky si hrají i se strukturou a potisky. Propojením barvení základu, jedinečného potisku a zajímavé struktury s vysoce kvalitní surovinou pak vznikají jedinečné látky pro luxusní košile.

článek
článek

2. Thomas Mason

Původně britská značka Thomas Mason je dnes součástí italské skupiny Albini. Látky čerpají z bohaté historie, kdy značka šila pro anglickou aristokracii i business špičky. Látky Thomas Mason mají různou strukturu. Kolekce zahrnují výrazné textilie ze silných přízí i jemné lehoučké látky. V kolekci jsou košiloviny, klasický denim, žerzejové látky i luxusní směsové materiály, jako je bavlna-kašmír na zimu nebo lehká bavlna-len na léto. Desény nesou stopu klasického anglického stylu, ale nechybí v nich ani nový svěží vítr.

článek
článek

3. Solbiati

Evropský král lnu a luxusních bavlněných látek. Lehké látky Solbiati Zefino jsou ze 100% bavlny a hodí se především na lehká letní saka. Solbiati látky vynikají kvalitou a příjemnými sofistikovanými desény. V současné době je velmi používaný krepový dezén, který je příjemný na omak.

4. D & J Anderson

Značka D & J Anderson byla založena roku 1822 v Glasgow a i ona dnes patří do skupiny Albini. D & J Anderson je specialistou na výrobu látek z egyptské bavlny Giza 45, jedné z nejjemnějších bavln na světě. Bavlněné látky D & J Anderson jsou jedinečné a milují je i opravdu nároční zákazníci z britské královské rodiny.

5. Alumo

I ve Švýcarsku můžeme najít několik skvělých producentů luxusních bavlněných látek. Vyniká mezi nimi společnost Alumo. Vyrábí oboustranné košilové látky z bavlny extra dlouhých vláken.

Bavlna je zkrátka skvělý přírodní materiál, který v rukách špičkových odborníků získává jedinečné vlastnosti. Módním návrhářům dává obrovský tvůrčí prostor a zákazníci si užívají hebkost a jemnost luxusní bavlny top kvality. I značka Blažek zahrnuje bavlněné látky nejvyšší kvality do svých kolekcí. Nesmí chybět košile z látek výrobce Albini, lehká letní sáčka nebo neformální bavlněné kalhoty. Na tyto i jiné kousky z aktuální kolekce Blažek se můžete podívat na e-shopu nebo přímo v kamenných obchodech, kde vám s výběrem poradí naši módní specialisté.