Magazín - Jak si vybrat sako do práce?

Jak si vybrat sako do práce?

článek

Text: Lucie Krůčková

Foto: Ilja Hubálek

Lámete si hlavu, jakými zákonitostmi se řídí výběr saka do kanceláře? Jaký typ saka zvolit, aby se vám dobře pracovalo, a zároveň jste vyhrál jackpot skvělého prvního dojmu? Prozradíme vám, jak si vybrat to správné sako do kanceláře.

Business dress code

Velké banky, právnické kanceláře i vrcholný management mají jasně daná pravidla oblékání. Po většinu času je vyžadováno striktní dodržování business dress codu. Bývá formalizován a je nutné zjistit, co se po vás žádá. Často je povinností nosit business oblek, ne pouze sako.

Nicméně pokud společnost vedou mladí lidé nebo to zkrátka patří ke stylu společnosti, může být dress code uvolněnější. Pak přichází na řadu separátní saka v kombinaci s různým typem kalhot. V každém případě investujte do kvalitních materiálů a značek. Stonásobně se vám to vrátí.

článek
článek

Záludnosti ročních období

Po větší část roku není problém dodržovat formálněji laděný styl. Využijete klasická saka v tmavších tónech i saka z kvalitní vlny.

Pravým oříškem je dodržení dress codu v horkých letních měsících. Doporučujeme pořídit si separátní saka světlejších odstínů a z velmi kvalitních materiálů. Topem jsou saka z lehké vlny či směsí vlny a hedvábí nebo lnu s viskózou. Zcela zapomeňte na umělé materiály, které jsou neprodyšné a v létě se mohou stát doslova pastí.

Respektujte vlastní styl

Vybíráte-li sako do kanceláře, mějte na paměti, že v něm budete trávit spoustu času a musíte se cítit pohodlně. V práci musíte podávat výkony, a ne myslet na to, že vás někde něco škrtí či táhne nebo že na sobě máte sako, které sice bylo drahé, ale barva vám úplně nesedí. To je špatně.

článek

Zlatá pravidla výběru saka do business šatníku

1. Oblek na nejdůležitější schůzky. Vždy mějte v záloze padnoucí oblek. I když nemusíte dodržovat přísný formální styl, na důležitá jednání je nezbytný.

2. Sako musí sedět. Základem je dobře padnoucí střih, správná velikost a příjemný materiál.

3. Začněte s klasikou. Pokud si začínáte budovat business šatník, sáhněte po naprosté klasice. První volbou by mělo být jednobarevné sako jednoduchého střihu a ideálně v tmavé námořnické modři. Navázat můžete sakem z šedého tvídu pro chladnější dny a světle béžovým pro slunečné léto.

4. Pečlivě vybírejte. Každou volbu nového oblečení dobře zvažte. S minimálním úsilím a dobře zvolenými kousky můžete dosáhnout maximálního efektu a variability vašeho business šatníku.

5. Drobná výstřednost odlehčí. Máte vybudovaný základ profesionálního šatníku? Skvěle. Vyberte si kousek či dva, které váš šatník udělají zajímavým. Zvolte sako s mírně provokativním vzorem. Občas je potřeba uvolnit se.

V kolekci Blažek najdete jednobarevná separátní saka do kanceláře, obleky pro přísný business dress code i saka pro volný čas. Přijďte si je vyzkoušet.