Magazín - Různé druhy vlny a na co je používáme?

Různé druhy vlny a na co je používáme

článek

Text: Jiří Král

Foto: Ilja Hubálek

Hned poté, co lidé odhodili kožešiny a fíkové listy, začala základ prvních složitějších oděvů tvořit vlna. Za chladných nocí nás zahřívá už přes 12 tisíc let a ani po tak dlouhé době není rozhodně na ústupu. Její unikátní vlastnosti totiž dodnes nedokáže nahradit žádný rostlinný ani syntetický materiál.

V průběhu historie postupně vznikala nová plemena ovcí a koz, zpracovává se dokonce i vlna králíků nebo lam. Proto dnes máme na výběr z mnoha druhů vlny, jejichž vlastnosti se značně liší. My se podíváme na ty nejčastější.

Merino vlna

Levnější než kašmír, jemnější než mohér a pevnější než angora. Merino vlna je nejuniverzálnějším typem vlny, který se prosazuje v letním i zimním šatníku. Pochází ze stejnojmenného plemene ovcí chovaného převážně na Novém Zélandu a v Austrálii. Díky speciálním podmínkám chovu a nevyzpytatelnému podnebí má toto plemeno proti těm evropským řadu výhod.

Tenká vlákna merino vlny jsou uvnitř dutá a členitá na povrchu. V zimě pomáhají zadržovat teplo a v létě dovolují tělu dýchat. Vlákna merino vlny jsou totiž schopna absorbovat vysoké množství vlhkosti, což ostatně přispívá i k tomu, že je tato vlna také velmi oblíbeným funkčním materiálem.

Díky své všestrannosti tvoří merino vlna základ těch nejkvalitnějších obleků, které můžete nosit celoročně.

Využití merino vlny: kabáty, obleky, separátní saka, svetry, šály, kapesníčky

článek
článek

Kašmírová vlna

Kašmír se získává vyčesáváním spodní vrstvy srsti kašmírských koz. Ty však vyprodukují jen malé množství kvalitní vlny, kterou navíc čeká složité zpracování. To se promítá do vyšší ceny. Výsledek však stojí za to.

Kašmírová vlna je jeden z nejkvalitnějších a nejoceňovanějších materiálů. Je velmi jemná, lehká, skvěle drží barvy a nevytahá se. Oblečení z kašmíru vypadá i po letech jako nové. Investovat do něj se vyplatí zejména u zimních kabátů – na první pohled vypadají luxusně a v hřejivosti nemají konkurenci.

Pokud chcete, aby vám kašmír vydržel, je třeba se o něj řádně starat. Vlna má totiž bohužel sklony ke žmolkování, takže je třeba ji pravidelně pročesávat speciálním kartáčkem.

Využití kašmírové vlny: obleky, kabáty, šály, svetry, saka, kapesníčky

článek
článek

Angorská vlna

Angorská vlna se často využívá při ručním pletení, nepředstavujte si pod ní ale jen další svetr od babičky. Získává se z nadýchaného plemene angorských králíků s mimořádně jemnými chloupky. Ty jsou vyplněny vzduchem, takže skvěle zadržují teplo a látka z nich je mimořádně lehká, nadýchaná a příjemná na dotek.

Mimo nesporné klady má ale bohužel angorská vlna i celou řadu nevýhod. Jako jediná je ještě náročnější na údržbu než kašmír. Snadno se sráží, plstnatí, elektrostaticky se nabíjí a často pouští chlupy, které jsou doslova všude. Na čistou angorskou vlnu proto narazíte spíše zřídka – nejčastěji se kombinuje s merino vlnou nebo bavlnou. Ty zvýší její odolnost a zároveň zachovají specifickou jemnost.

Využití angorské vlny: svetry, šály, ponožky, deky

Mohérová vlna

Mohér je vlna ze srsti angorských koz (neplést s angorskou vlnou výše!). Kvůli skvělé hřejivosti se z ní často vyrábí zimní oblečení. Mezi přednosti mohérové vlny patří mimořádná odolnost – neplstnatí, nemačká se ani se nevytahuje. Tyto vlastnosti velmi dobře poslouží u cestovních obleků, separátních sak a kabátů.

Mohér si bohužel nerozumí s vodou, kterou rychle nasává a vlákna se po usušení scvrkávají. Některým lidem také není tento druh vlny příjemný na dotek. Jedince s citlivou kůží může „kousat“.

Využití mohérové vlny: obleky, kabáty, svetry, rukavice, šály, ponožky, deky

článek
článek

Alpaka vlna

Jedna z nejkvalitnějších látek světa pochází ze srsti lamy alpaka. Na dotyk je alpačí vlna velmi jemná, srovnatelná s kašmírem, avšak znatelně pevnější. Každé vlákno je duté, díky čemuž oděv skvěle zadržuje teplo. Na rozdíl od ovčí vlny také neobsahuje lanolin, a je proto populární mezi alergiky.

Alpačí srst je bohužel velmi náročná na zpracování, což se podepisuje na její ceně. Krom toho je ale její jedinou nevýhodou slabší prodyšnost. Při vyšších teplotách se tak budete potit znatelně víc než u merino vlny. V chladném počasí ale poslouží skvěle.

Využití: svetry, kabáty, čepice, rukavice, ponožky, šály, koberce, deky

V kamenných obchodech Blažek pro vás rádi vybereme nejvhodnější druh vlny pro vaše potřeby. Ještě větší svobodu pak máte při šití na míru. Sjednejte si schůzku s našimi krejčími a my už se postaráme o zbytek.