Magazín - Podle čeho si vybrat manžetové knoflíky?

Podle čeho si vybrat manžetové knoflíky?

článek

Text: Jiří Král

Foto: Ilja Hubálek

Pánská formální móda má oproti té dámské jednu nevýhodu. Pokud ji do puntíku dodržujete, začne na vás po určité době každodenního nošení obleku doléhat nuda. Společenská pravidla totiž většinou jasně určují, která barva, materiál i vzor jsou vhodné pro jakou příležitost. A pro fantazii a originalitu tak nezbývá moc prostoru.

Jedním ze způsobů, jak se odlišit, jsou manžetové knoflíčky. Ty proslavil román Hrabě Monte Christo od Alexandra Dumase. Ten ve své době rozvířil vody upjaté módy a nastartoval velký boom košil s dvojitou manžetou.

Manžetové knoflíčky vyjadřují váš vkus i postoj. Některé mohou být vážné a decentní, jiné symbolizují moc a nadřazenost a jiné jednoduše odráží hravou povahu.

článek
článek

Manžetové knoflíčky – výjimka potvrzující pravidlo

Pro pánskou módu obecně platí jednoduché pravidlo: čím méně výrazné, tím formálnější. Funguje to u bot, pásků, kapesníčků i košil. Manžetové knoflíčky však ukazují, že toto pravidlo neplatí bezpodmínečně.

Právě důležité formální akce jsou totiž příležitosti, kam se výrazné manžetové knoflíčky hodí. Na plesech a svatbách by měly vaše knoflíčky doslova zářit. Drahé kameny, lesklé kovy, složité vzorování – to vše si můžete bez obav dovolit.

Naopak pro pracovní setkání, jako jsou pohovory a jednání s obchodními partnery, volíme knoflíčky matné a decentní. Příliš výraznými byste spadli do kolonky overdressed a snižovali tak svou důvěryhodnost.

V casual stylu na manžetové knoflíčky narazíme spíše zřídka. Částečně je to kvůli tomu, že málokterá neformální košile má manžety, na které byste je mohli umístit. S větší popularitou univerzálních manžet se ale zvyšuje poptávka například po silk knots, jednoduchých barevných uzlíků z hedvábí. Čas od času narazíte i na hravé neformální knoflíčky ve tvaru lodí, fotbalových míčů nebo třeba zvířat.

Jak sladit manžetové knoflíčky se zbytkem outfitu

Co se týče tvaru, je pro začátek nejlepší držet se těch osvědčených. Kulatými, čtvercovými, obdélníkovými nebo oválnými manžetovými knoflíčky nic nezkazíte. Na zajímavější kusy bude dost času, až si budete jistější v kramflecích.

Manžetové knoflíčky by měly ladit s ostatními doplňky: s hodinkami, prsteny, přezkou opasku i sponou na kravatu. To ale v žádném případě neobhajuje koupi setů. Doplňky by na sebe měly pouze navazovat a mít podobný odstín.

Pokud si chcete s outfitem opravdu vyhrát, můžete navázat i na vzor jiného doplňku, například na některou z barev kravaty nebo kapesníčku.