Magazín - Proč si pořídit obuv s přezkou?

Proč si pořídit obuv s přezkou?

článek

Text: Lucie Krůčková

Foto: Ilja Hubálek

Jsou elegantní, a přesto trochu vybočují z řady. Pánské polobotky monk strap, neboli obuv s přezkou, mohou být zajímavým kouskem, který oživí váš šatník. Máte rádi netradiční kousky v zaběhnutých pravidlech? Pak se podívejte na návod, jak a k čemu k čemu tyto polobotky nosit.

Základní typy pánské elegantní obuvi

Pánské polobotky mají jasně daná pravidla, kdy a k čemu se hodí. Nejelegantnějším typem jsou polobotky oxford. Jsou vyrobeny z kůže bez zdobení. Mají šněrování a svrchní části, které stahuje tkanička, přiléhají těsně k sobě. Jazyk boty není vidět. Oxfordky se nejlépe hodí k oblekům na slavnostní příležitosti i pro formální oblečení do práce.

Dalším typem je derby obuv. Je to vlastně trochu uvolněnější verze oxfordek. Opět jsou na šněrování a část, kterou svírají tkaničky, má mezeru v celé délce. I jazyk pod tkaničkou je viditelný. Derby jsou vhodné pro casual business styl i jako obuv pro volný čas.

Klasické mokasíny nemají šněrování ani přezku. Jsou velice pohodlné a hodí se pro uvolněný business casual styl nebo nejčastěji k elegantnímu volnočasovému outfitu.

Posledním typem je monk strap obuv, která nemá tkaničku a na boku obuv uzavírá spona podobná té na opasku. Klasické monk strap polobotky mají jednu přezku, mohou jich však mít i více. Je to velice elegantní bota, kterou můžete směle nosit pro formální příležitosti i volný čas.

Je tedy obuv s přezkou vhodná pro všechny příležitosti?

Jednoznačná odpověď je ano. Záleží ale na provedení obuvi, materiálu, ze kterého je ušita, i na barvě.

Monk strap formal

Pokud chcete k obleku nosit obuv s přezkou, zvolte elegantní kožené monk strap polobotky bez zdobení. Ideální barvou je černá. Střih by měl být střízlivý, jazyk boty by neměl být vidět. Je na vás, zda zvolíte single monk strap nebo double monk strap polobotky. Přípustné jsou obě verze.

Business casual styl

Pro každodenní nošení do práce můžete zvolit elegantní obuv s přezkou v různých barevných odstínech. Stále jde o business styl, proto volíme tmavé tóny, nejčastěji černá, tmavě hnědá nebo tmavě modrá, případně některý z odstínů béžové.

článek
článek

Neformální varianta pro volný čas

Teď se můžete opravdu vyřádit. Neformální monk strap obuv totiž nabízí netušené možnosti. In je obuv s přezkou vyrobená v dvoubarevné kombinaci kůže, najít můžeme i divočejší varianty monk strap polobotek. Skvěle vypadají třeba s chino kalhotami i k elegantním džínům.

Při nákupu pánské elegantní obuvi je dobrou zásadou rozvážnost. Pokud si tedy s výběrem stále nejste jistí, zajděte se podívat do kamenného obchodu, kde vám zkušený personál ochotně poradí, jaký typ zvolit.