Magazín - Co je mercerovaná bavlna?

Co je mercerovaná bavlna?

článek

Text: Lucie Krůčková

Napadlo vás někdy, proč jsou tak velké rozdíly mezi bavlněnými látkami? Proč jsou některé na omak příjemně hladké a hebké, zatímco jiné ne? Může za to proces mercerace bavlny. Pojďme se podívat, jaké jsou výhody takto zušlechtěné bavlny a oděvů z ní ušitých.

Výhody mercerované bavlny

Bavlněné vlákno zušlechtěné mercerací je na omak jemnější a na pohled lesklé. Dojem z materiálu se velice blíží hedvábí. Schválně si někdy sáhněte na obyčejné bavlněné tričko a polokošili z mercerované bavlny. Rozdíl vás ohromí. A otázka, který výrobek zvolit, bude mít jasnou odpověď.

To ale není jediný bonus zušlechtěné bavlny. Mercerované tkaniny a oděvy z nich ušité vynikají svou pevností a jasností barev. Mercerované vlákno totiž dokáže pojmout daleko více vody a tedy i barvy při procesu barvení. Rozdíl je opravdu vidět. Mercerovaná bavlna má až o 25 % jasnější barvy.

Další výhodou je stálobarevnost, odolnost proti otěru i srážení látky. Přitom mercerovaná bavlna neztrácí svou přirozenou prodyšnost. Je proto jasnou volbou výrobců oděvů top kvality.

Historie a proces mercerace bavlny

Původ procesu mercerace sahá do 19. století, kdy vědec John Mercer zkusil namáčet bavlnu do koncentrovaného louhu sodného. Postup mercerace má přesně daná pravidla. Vlákno musí být natažené a v louhu o pokojové teplotě si pobude asi deset minut. K hydroxidu sodnému jsou přidávána smáčedla, která usnadní proniknutí louhu do vláken bavlny. Po vytažení je bavlna neutralizována v kyselém roztoku.

Pro merceraci bavlny jsou vybírány pouze některé druhy bavlny. Protože při procesu ztratí bavlna až čtvrtinu své délky, mercerují se druhy s dlouhou délkou vlákna, nejčastěji egyptská či islandská bavlna nebo Pima.

Během procesu mercerace vlákna bavlny nabobtnají a mění svůj tvar i délku. Původně ledvinovitý průřez se změní na pravidelný kruh. Díky tomu získá bavlněná látka vyšší pevnost, barva se zafixuje uvnitř vláken a povrch vlákna se vyhladí. Vlastnosti, které z obyčejné bavlny udělají luxusní látku.

článek

Oděvy z mercerované bavlny

Zušlechtěná bavlna má velice široké použití. Většina bavlněných oděvů vyšší kvality je z mercerované bavlny. Jsou z ní ušita pánská i dámská trička, oblíbené polokošile, košile a halenky, ale i spodní prádlo nebo ponožky. Populární je i ložní prádlo z mercerované bavlny.

Bavlna s označením Filo di scozia

Je to označení, kterým se může chlubit pouze bavlněná látka nejvyšší kvality. Surová bavlna musí pocházet z Egypta, a to z oblasti Gíza. Oblast najdeme na březích Nilu od Káhiry až dolů k jihu. Jen zde se pěstuje bavlna, která má dlouhá měkká vlákna. Pro bavlnu Filo di scozia se používá nit skaná ze dvou až tří kusů vlákna, které je před tkaním barveno i mercerizováno. Tloušťka vlákna, tzv. titr, nesmí být menší než 50/2. Zde platí, že čím je číslo vyšší, tím je látka tenčí a více ceněná.

Po tkaní látky se v barvírně opakuje proces mercerizace. Bavlněná látka je díky dvojímu mercerizování stabilnější a získává hedvábný lesk i omak. Látka, která je označená jako dvakrát mercerovaná, tak musela projít mercerizací vlákna i mercerizací utkané látky.

článek
článek

Skvělé vlastnosti mercerované bavlny využívá pro své oděvy i Blažek. Vyzkoušet si je můžete v obchodech nebo si prohlédněte aktuální lookbook.