Magazín - Jaké boty jsou ideální do zimního počasí

Jaké boty jsou ideální do zimního počasí?

článek

Text: Jiří Král

Foto: Ilja Hubálek

Vybrat si boty na jaro, léto i podzim není zas tak složité. Oxfordek, derby i monk bot je na trhu celá řada a vcelku rychle najdete takové, které s oblibou zařadíte do svého formálního nebo casual outfitu. Problém nastává v zimě. Najít pěkné boty, které ladí k obleku, na ledovce nekloužou, a zvládnou i trochu sněhu, je totiž docela oříšek.

Na co si dát při výběru zimních bot pozor

Při výběru zimních bot sledujte tři hlavní parametry: výšku, materiál a podrážku. Zimní boty by měly sahat nad kotník, aby lépe držely teplo a mohly vás lépe chránit před mokrem a sněhem. Správným materiálem je kvalitní leštěná useň, kterou nepronikne ani kapka vody. Velmi důležitá je i gumová drážkovaná podrážka, aby bota nepodkluzovala.

Pamatujte na to, že zimní boty jsou vyšší než klasické, které končí pod kotníkem. Nohavice kalhot, které k nim nosíte, by proto měly být kratší. U casual stylu můžete delší nohavici bez obav ohrnout. Pokud ale chcete nosit vysoké boty k formálnímu outfitu, měli byste mít ve skříni několik párů kalhot kratšího střihu.

Klasické vysoké šněrovací boty

Kotníkovou obdobu klasických derby bot je velmi snadné sladit se zbytkem šatníku. Stejně jako u polobotek si můžete vybrat nezdobenou formální verzi nebo zdobení brogue vhodné ke casual stylu. Z pravidla zakulacená špička a podpatek dodávají botám stylový, mírně vojenský vzhled.

Boty vám zajistí pevný krok na pracovní schůzku i při procházce na namrzlém chodníku. Pokud o ně budete dobře pečovat a pravidelně je čistit od soli, vydrží vám opravdu dlouho.

K čemu se hodí: Stejně jako derby polobotky ladí vysoké šněrovací boty skvěle k obleku i chinos. Zejména v tan a cognac barvě vypadají skvěle nejen s jednobarevnými, ale i károvanými obleky a kabáty.

Původ: Vysoké šněrovací boty jsou často zdobené perforací brogue. Jako první je totiž nosili šlechtici z anglického venkova, kteří si od děrování slibovali lepší odvádění vody a prodyšnost. Dnes má však vzor čistě estetickou funkci.

článek
článek

Minimalistická elegance Chelsea bot

Díky čistému a elegantnímu vzhledu si Chelsea boty neboli perka našly množství příznivců po celém světě. Jejich typickým znakem je široký pruh pružné látky na obou stranách boty, který nahrazuje tkaničky. Nazouvání i nošení je velmi pohodlné a boty skvěle sednou každému tvaru chodidla.

Chelsea boty vypadají velmi dobře zejména na mužích štíhlejší postavy v kombinaci s úzkými přiléhavými kalhotami. Aby řádně vynikly, měly by být nohavice kratší.

K čemu se hodí: Chelsea jsou nejlepší volba pro elegantní business styl k přiléhavým oblekům. Lze je ale kombinovat s volnějším stylem.

Původ: Chelsea obuv nosili během viktoriánské éry jezdci na koních. Do mainstreamu se bota dostala v 60. letech, kdy ji proslavili členové Beatles.

Chukka alias desert shoes

Pro chukka boty je typické dvou až třířadé šněrování a výška ke kotníkům. Kromě krásného vzhledu patří mezi jejich výhody i mimořádně komfortní nošení. Na rozdíl od jiných typů rámových bot se totiž velmi rychle přizpůsobí tvaru nohy svého majitele.

Není proto divu, že chukka boty z pevné hladké leštěné hovězí kůže patří mezi nejpopulárnější obutí do zimy. Skvěle drží teplo, ale zároveň jsou i velmi lehké a vzdušné, což dělá jejich nošení o to příjemnější. Navíc nesahají tak vysoko nad kotník jako dva výše uvedené typy bot, takže nemusíte mít nutně kratší nohavice, než na jaké jste zvyklí.

K čemu se hodí: Chukka boty snadno sladíte s formálním i casual stylem. Chukka boty s užší špičkou lépe sedí k oblekům, širší zakulacená špička zase k chinos a jeans.

Původ: Zvláštní název pochází z jezdeckého pola, při kterém britští koloniální důstojníci tuto botu používali. „Chukka“ je označení 7,5minutového úseku ve hře. Během druhé světové války se osvědčily při pouštních bojích. Proto se semišovým chukka botám někdy přezdívá “desert shoes”. Svou výškou chránily vojáky před pískem, kůže navíc dobře snášela denní tepla i chladné noci. Výhodou byla i skvělá prodyšnost.

Hledáte zimní boty, nebo si nejste jisti správnou délkou či střihem nohavic? V obchodech Blažek vám naši odborníci pomohou vybrat stylové boty do zimy. Předají vám i pár tipů, jak je sladit se zbytkem outfitu.