Magazín - Jak vybrat správný střih obleku?

Jak vybrat správný střih obleku?

článek

Text: Jiří Král

Foto: Ilja Hubálek

Sháníte oblek a o barvě už máte jasno? Pak máte před sebou složitější část – výběr střihu. Ten se skutečně nevyplatí podcenit. Stačí si vzpomenout na návštěvy tanečních. Nepadnoucí obleky vrstevníků připomínající černé noční košile byly tenkrát vidět na každém kroku.

Dobrý oblek vždy vyzdvihuje přednosti svého nositele a skrývá jeho nedostatky. Ano, zní to triviálně, ale právě nedostatky bývají častým kamenem úrazu. Například muži s bříškem, kterým upnuté obleky vysloveně nesluší, si je totiž často nechtějí přiznat.

Dalším problémem je, že konfekční velikosti nesednou každému. Pokud proto chcete oblek střižený přesně pro vaši postavu, měli byste zvážit službu Made to Measure, která zohlední vaše proporce.

Britský, italský a americký styl

V současnosti dominují pánské módě dva střihy: britský a italský. Co do formálnosti jsou oba styly rovnocenné, který obléknete, proto záleží spíše na vaší postavě i osobních preferencích.

V minulém století byly v oblibě i obleky amerického střihu. Ty se vyznačují nižším pasem, volnějším střihem a sakem s rameny bez vycpávek. I když tento styl už téměř nevídáme, některým mužům silnější postavy dodnes vyhovuje. Oblíbil si ho například i prezident USA Donald Trump.

Britský styl – konzervativní sázka na jistotu

Oblek britského střihu vypadá skvěle na každém bez ohledu na tělesné proporce. Volnější střih skvěle zamaskuje některé nedostatky, a přitom figuru zdůrazní na těch správných místech.

Jak vypadá oblek britského střihu?

• Sako je střiženo relativně blízko k tělu, stále však dává dost volného prostoru. Má mírně vycpaná ramena.

• Knoflíky saka jsou umístěny výše než u italského střihu.

• Kapsy na bocích saka mají horní překryv.

• Saka mají dva rozparky.

• Kalhoty mají vyšší pas, zúžené boky a nejčastěji dva sámky.

Součástí britského stylu mohou být i dvouřadá saka, jejichž popularita v posledních letech výrazně stoupá. Ta mají čtyři až šest knoflíků a klopy s rozšířeným vrcholem, které vizuálně rozšiřují postavu v ramenou.

Některá dvouřadá saka také opticky rozšiřují postavu v oblasti pasu. Tento střih je oblíbený u štíhlejších mužů, kteří chtějí vypadat robustněji. Neplatí to však pro všechny střihy. Jiná dvouřadá saka mohou postavu naopak zeštíhlovat a skvěle vypadají i na mužích silnější postavy.

Italský styl – moderní a štíhlá elegance

Zeštíhlené italské obleky se začaly objevovat v 70. letech. Oblek italského střihu stylově obepíná postavu, kalhoty i rukávy jsou užší, ramena vycpaná. Italský střih nejvíc sluší štíhlým, vysokým a sebevědomým mužům, kteří chtějí svou postavu maximálně zdůraznit a vypadat přitom elegantně.

Jak vypadá oblek italského střihu?

• Sako je kratší s vycpanými rameny.

• Horní knoflík saka je umístěn vysoko.

• Otevřené kapsy bez horního překryvu, náprsní kapsa je umístěna vysoko.

• Saka často nemají zadní rozparek, někdy se ale setkáme se dvěma.

• Kalhoty bez sámků mají vyšší zúžený pas, přiléhají těsně k bokům.

Hledáte oblek pro byznys nebo speciální příležitost? V našich obchodech a Krejčovství Blažek s vámi rádi vybereme střih, který vám padne nejlépe. Díky službě Made to Measure si navíc můžete vybrat vlastní materiál, barvu i vzor. Obleky z nejnovější kolekce najdete zde.