Magazín - Jak vybrat svatební oblek?

Jak vybrat svatební oblek?

článek

Text: Lucie Krůčková

Každá nevěsta dlouhé měsíce vybírá ty nejhezčí svatební šaty. I další pozvané dámy mají připraveny minimálně dvoje šaty. Pánové naopak někdy mívají tendenci přípravu podcenit a začít ji řešit až chvíli před dnem D. Jaký si vybrat oblek? Co se vlastně nosí? Tmavý, světlý, s vestou nebo bez? S blížícím se termínem obřadu přibývá otázek a roste napětí. Někdy mívá výhodu ženich, protože nevěsta chce mít vše pod palcem a svého milého popohání. Ale co tatínci, svědci a svatebčané, co těm velí etiketa?

článek

3 zlatá pravidla, kterými se řiďte, ať už jste ženich, či svatebčan

1. Na svatbu se chodí v obleku. Pomineme-li úplně neformální „luční“ svatby a netradiční extravagantní akce, je dobrým zvykem mít na svatbě oblek. Vyjádříte tím úctu nevěstě a ženichovi i ostatním svatebčanům.

2. Čistý oděv a obuv. Možná vás to překvapí, ale často se stane, že pánové vytáhnou oblek ze skříně až večer před akcí. Dejte si alespoň týden na čistírnu a vyprání košile. Péči věnujte i sváteční obuvi.

3. Oblečení, které vám sedí. A zase jsme u toho, neřešte oblečení na svatbu na poslední chvíli. Je skvělé, že máte ve skříni slavnostní oblek, ale pokud jej nevytahujete pravidelně, vyzkoušejte si ho raději s předstihem.

článek

Objevili jste skvrny, které nejdou odstranit, nebo vám oblek nesedí?

Pak je na čase vyrazit pro nový. A tady hraje klíčovou roli čas, který zbývá do svatby. Pokud je to více týdnů, máte vyhráno. Můžete si vybírat mezi konfekcí a oblekem šitým na míru. I konfekční zboží může být skvělé kvality, ale nic se nevyrovná obleku, který je ušitý na míru právě vám a vašim potřebám. Může zohlednit vaše širší vysportovaná stehna a ramena i výšku postavy. Pokud už zbývá pouze týden či dokonce méně, rychle do obchodu. Nejlépe tam, kde umí dobře poradit.

Materiál i střih obleku vybírejte s rozmyslem

Vyštíhlené obleky patří k trendům poslední doby. Slim silueta sluší většině mužů, po Extra Slim střihu sáhnou skutečně hodně štíhlí pánové. Pro vášnivé sportovce a majitele nekonfekčních postav je skvělá silueta Relax, která nechává více prostoru.

Nejlepší volbou pro svatební oblek je kvalitní vlněný materiál. Podle ročního období pak zvolte teplejší vlněnou látku, která zahřeje, nebo naopak lehoučkou látku, která je určena pro horké letní dny. Kvalitní vlněný oblek oceníte už v prvních chvílích. Látka příjemně sedí na těle a dýchá. Nemusíte se bát propocených podpaží ani košile. Zajímavé jsou i směsové látky, které vlně dodávají další vlastnosti. Na umělé materiály raději úplně zapomeňte, rychle se v nich můžete zpotit a nevyhnete se pak nepohodlí a nepříjemnému odéru.

Ženich a nevěsta hrají hlavní roli

Na svatbě by měli vypadat nejlépe a nikdo by je neměl zastínit. Šaty nevěsty jsou kapitola sama o sobě, ale i ženich musí vypadat skvěle. Volit může mezi dvojdílným nebo trojdílným oblekem, který má kromě kalhot a saka i vestičku. Ta však není povinná.

Materiál obleku volte ve vysoké kvalitě. Dbejte na přírodní materiály a dobré řemeslné zpracování. Na svatbě chcete myslet na svou vyvolenou a váš velký den, ne na příliš dlouhé rukávy nebo na to, že je vám příliš teplo.

Barvy vybírejte raději decentní. Typické jsou obleky v tmavých odstínech šedé, modré, hnědé i v černé barvě. Krásným oživením je jemný vetkávaný dezén, ideálně tón v tónu.

Pro letní měsíce můžete sáhnout po světlejších barvách. Jen pozor, bílé a hodně světlé obleky nesluší každému. Pokud jste blondýn se světlou pletí, zvažte výběr výraznějšího odstínu obleku.

I tatínek musí být šik

Tatínek nevěsty či ženicha má na svatbě čestné místo. Jeho oblek by měl být v tmavších barvách. Čím je barva tmavší, tím více dodává nositeli na vážnosti. Světlé barvy ponechte raději ženichovi, pro jiné svatebčany se nehodí. I zde platí, že volba přírodního materiálu je sázkou na jistotu. Důležitý je pohodlný a dobře padnoucí střih.

Má oblek pro svědka nějaká speciální pravidla?

Být svědkem ženicha či nevěsty je čest. Podle toho také volte svatební oblek. S perfektně padnoucím oblekem v tmavých tónech a z přírodních materiálů nešlápnete vedle. Oživit ho můžete kapesníčkem a kravatou. Pamatujte, že nikdo na svatbě nemá zastínit dva hlavní aktéry. Je proto dobré zjistit, v čem půjde ženich, a podle toho vybírat. Bylo by nemilé mít výrazně luxusnější oblek.

Svatebčané volí eleganci

I pro ostatní muže platí, že by měli obléci oblek tmavších tónů tak, aby prim hrál ženich. Na módní výstřelky není na svatbě prostor. Naopak sofistikovaný smysl pro elegantní módu ukážete dokonalým sladěním outfitu a zajímavým kapesníčkem v klopě.

Jaký je tedy ideální oblek na svatbu?

Vlastně je to jednoduché. Je to oblek, ve kterém se budete cítit skvěle. Oblek, který vám bude slušet po celý svatební den. Pokud si stále nejste jistí, přijďte do obchodů nebo krejčovství Blažek. Zkušeností s výběrem svatebních obleků máme hodně a rádi se o ně podělíme.