Magazín - Jak sladit kapesníček do obleku nebo saka?

Jak sladit kapesníček do obleku nebo saka?

článek

Text: Jiří Král

Kapesníček je vůbec nejsvobodnější pánský doplněk. Pravidla etikety totiž při jeho výběru nechávají mužům „volnou ruku“. Jeho hlavním úkolem je odrážet vaši osobnost i vkus. A vězte, že jakmile kouzlu kapesníčků propadnete, jeden nebo dva vám stačit nebudou.

článek

Jak volit kapesníček podle příležitosti

Jasné zásady pro nošení kapesníčků podle příležitosti neexistují. Přesto se obecně doporučuje řídit se pravidlem: čím uvolněnější atmosféra, tím výraznější vzorování.

Jednobarevné kapesníčky na formální akci bohatě postačí. Pokud však očekáváte uvolněnější atmosféru nebo chcete jednoduše vystoupit z davu, fantazii se meze nekladou. A když jste naopak na vážkách, pamatujte, že bílým kapesníčkem bez vzoru nikdy nic nezkazíte.

článek
článek

Je dobré si uvědomit, že nosit kapesníček k obleku ani k saku není povinnost. Pokud chcete na pracovním jednání působit maximálně seriózně, případně nechcete upoutávat pozornost, kapesníček klidně nechte doma.

S čím můžete kapesníček sladit:

• S barvou obleku nebo saka

Tady máte dvě možnosti. Buď můžete na barvu obleku navázat, nebo naopak usilovat o maximální kontrast. V prvním případě si k tmavomodrému obleku vezměte světle modrý kapesníček. V tom druhém sáhněte po zelené, červené nebo třeba žluté.

článek
článek

• S kravatou

Myslete však na to, že kapesníček by měl kravatu doplňovat, nikdy kopírovat. Barva, která je u kravaty dominantní, může být u kapesníčku sekundární – a naopak.

• S košilí

Zde platí stejné pravidlo jako u kravaty. Nekopírujte vzor ani barvu jedna k jedné, spíš se snažte o plynulý přechod.

článek
článek

• S jiným výrazným doplňkem

Kapesníček můžete sladit v podstatě s čímkoliv, právě v tom je jeho krása. Najděte třeba takový, který vám bude ladit k veselým ponožkám.

článek článek

• S ničím

Pokud si věříte, zvolte prostě takový kapesníček, který se vám líbí. Žádné pravidlo to nezakazuje.

článek článek

Jak vybrat vhodný materiál kapesníčku:

• Hedvábí

Lehké, jemné a třpytivé hedvábné kapesníčky se hodí pro jakoukoli příležitost. Skvěle ladí i s kravatami z hrubších látek. Navíc jsou velmi tenké, takže se vám kapsa saka nevyboulí.

• Bavlna a len

Působí svěžím dojmem, s bavlněnými a lněnými kapesníčky se proto setkáme hlavně v létě. Populární jsou především u jednodušších vzorů. Jsou velmi pevné, odolné, snadno se perou a žehlí

• Vlna

Oproti předchozím dvěma typům mají vlněné kapesníčky zcela odlišnou texturu, která se výborně hodí k zimním měsícům.

Setům se vyhněte obloukem!

Nikdy nekupujte předem sestavené sety kravat a kapesníčků. Proč? Ve zkratce – nevypadá to dobře. Kapesníček je nepovinný doplněk, u kterého můžete dát průchod kreativitě. Sety jsou ekvivalentem nudy a banálnosti.

Proč se tedy takové sety vůbec prodávají? Je to stejné jako u bot s hranatou špičkou. Kde je poptávka, je i nabídka.