Magazín - Jak si vybrat ten správný opasek?

Jak si vybrat ten správný opasek?

článek

Text: Jiří Král

Na první pohled se může zdát, že na výběru pásku není co zkazit. Ve skutečnosti jde ale o velmi důležitý doplněk, který váš outfit buď skvěle podtrhne, nebo úplně shodí. Vizuálně totiž rozděluje vaši postavu na dvě poloviny a tím pádem přitahuje nemalou pozornost.

Pokud dobře víte, jaké boty vybrat pro různé příležitosti, máte z velké části vyhráno. Pásek by totiž měl mít stejnou barvu i materiál jako vaše obuv. Zjednodušeně: méně zdobení znamená větší formálnost. K oxfordkám se hodí formální opasek z hladké kůže, k semišovým botám se hodí semišový a ke sneakerskám můžete zvolit například splétaný.

U pásků se řiďte třemi základními pravidly:

1. Opasek i spona musí ladit s ostatními doplňky: botami, taškou, hodinkami i manžetovými knoflíčky.

2. Pásek by měl být vyroben z kvalitní kůže. Ta vypadá nejlépe a také nejdéle vydrží. Výjimkou mohou být pouze některé látkové opasky pro volný čas.

3. Vždy mějte po ruce alespoň jeden černý a jeden hnědý, které můžete střídat. Barevné pásky sice vypadají skvěle, ale je těžší sladit je s botami a zbytkem outfitu.

Formální pásky jsou vyrobeny z hladké kůže a mají jednoduchou kovovou přezku. Ideální šířka pásku je 3,5 centimetru. Na formálnější akce se hodí černý opasek, hnědý zase skvěle doplní váš business outfit, nejlépe vynikne s oblekem nebo chinos.

Oboustranný formální opasek se stříbrnou sponou, ideální jak pro denní nošení do práce, tak pro formálnější příležitosti.

Ručně barvený formální opasek v tónech hnědé barvy.

Informal opasky jsou, stejně jako ty formální, vyrobeny z hladké kůže, liší se však přezkou. Ta může být často výrazněji zdobená, v některých případech automatická. Prostor pro kreativitu nastává zejména s ohledem na barevné provedení, kromě černé a hnědé si totiž můžete dovolit i modrou nebo šedou barvu. Hodí se k chinos i obleku pro business.

Modrý informal pásek zaujme na první pohled a skvěle dotvoří neformální look.

U volnočasových pásků jsou pravidla svobodnější, mohou být jednodílné i pletené. Barva je čistě na vás a přezka může být výraznější než u prvních dvou typů. Často bývají širší než formální opasky, některé jsou široké i přes 4,5 centimetru. Nosit je můžete k džínům, šortkám i chinos. Nikdy ale k obleku.

Splétané pásky vypadají skvěle tam, kde ty klasické selhávají. Třeba na šortkách.

článek
článek

Nevíte si rady se správnou délkou nebo sponou opasku? V kamenných obchodech Blažek vám naši specialisté rádi poradí, jak sladit opasek s ostatními doplňky i zbytkem outfitu. Ty z nejnovější kolekce si můžete prohlédnout v našem lookbooku.