Magazín - Jak si vybrat kvalitní městskou bundu do deště

Jak si vybrat kvalitní městskou bundu do deště?

článek

Text: Veronika Drdáková

Foto: Ilja Hubálek

Pod pojmem bunda vám v hlavě nemusí nutně naskočit představa barevné outdoorové bundy s reflexními prvky. Ta je dobrá na hory, ne do ulic města. S životem uprostřed metropolí souznívají městské bundy, které jsou navrženy tak, aby se hodily k elegantnímu stylu, ale udržely si svou funkčnost. Třeba schopnost ochrany před deštěm.

Moderní pláštěnka

Dříve se nosily pršipláště z pevných nepromokavých materiálů, které byly součástí snad každého šatníku. Uběhlo pár dekád a my na ně skoro zapomněli. Slovo pršiplášť se vytratilo z naší slovní zásoby a elegantní kabát byl nahrazen tenkým igelitem, kterému říkáme pláštěnka. Jenže ten zdaleka neslouží tak dobře a hlavně zdaleka tak dobře nevypadá. Proto se zase postupně dostávají do výroby, prodeje a skříní pevnější bundy i kabáty z nepromokavých materiálů. Takže zbystřete, městská nepromokavá bunda je nový nezbytný kousek vašeho šatníku. Ochrání vás před deštěm a samozřejmě v ní budete stále vypadat skvěle.

článek
článek

Jak poznáte kvalitní bundu do deště?

Jedním z nejdůležitějších aspektů, podle kterých byste bundu měli vybírat, je síla materiálu. Blažek jako první v Česku představuje unikátní materiál italského výrobce Thindown, kachní peří v metráži, který nabízí vysoký termoregulační komfort i ve velmi chladném klimatu. Vznikly tak dvě unikátní péřové bundy ve slušivé slim siluetě s funkční membránou, která je voděodolná a má skvělé izolační vlastnosti.

Bundy ze silnějších látek obecně poskytnou většinou větší ochranu před deštěm a zároveň jsou méně tvárné. To znamená dvě základní věci – působí elegantněji, takže se hodí i k formálnímu oblékání, a také jsou méně prodyšné. Bundy slabší (jen ze šusťáku) bývají náchylnější k promočení a hodí se především k volnočasovému stylu. K obleku jednoduše nepatří.

článek
článek

K čemu ji nosit?

Kdy bundu do deště nosit, je jasné. I přesto, že se vám možná zalíbí natolik, že byste ji rádi oblékali i ve slunečné dny, doporučujeme ji nosit výhradně do deštivého počasí. Vzhledem k použitým technologiím sloužícím k tomu, aby bunda nepropouštěla vodu, nepatří mezi nejprodyšnější kousky. Na sluníčku by vám v ní tím pádem mohlo být nepříjemně. Nepromokavou bundu můžete nosit k džínům, chinos i obleku. Zatímco neformální outfity snesou bundu v krátkém i dlouhém provedení, k obleku volte raději delší střih, který nesníží jeho formálnost.