Magazín - Jak si vybrat kvalitní kožené boty

Jak si vybrat kvalitní kožené boty?

článek

Text: Jiří Král, Foto: Ilja Hubálek

Podle slavného výzkumu obuvnické společnosti Allen Edmonds hodnotí 64 % žen muže podle jeho bot. Odhadují podle nich jeho smysl pro oblékání, smysl pro detail, finanční zázemí a více než polovina žen i jeho osobnost. Na dobře vybraných botách zkrátka záleží a nelze se orientovat jenom částkou na účtence. Jak si tedy být jist, že platíte za opravdovou kvalitu?

Konstrukce boty aneb proč se vyhnout lepeným

Boty za dva tisíce korun, které koupíte v běžném obchodě, se mohou zdát jako výhodná investice. Skvěle vypadají a potěší i cenou. Problém nastane až časem. Švy začnou povolovat, podrážka se prodře, nekvalitní kůže ošoupe a barvy vyblednou. Průměrné polobotky vám při běžném nošení vydrží nejdéle dva roky, častěji však jen jeden.

Pokud chcete opravdu kvalitní obuv, která se vám za rok nerozpadne, nezbývá než si připlatit za rámové nebo prošívané boty. Rámové boty jsou robustnější a velmi pevné. Kolem spodní části mají našitý pruh kůže, který spojuje vrchní část s podešví. Základem prošívaných bot je pružná stélka, na kterou je našitý svršek a kožená podešev. Jsou lehčí, ohebnější a krásné na pohled – proto jim dáváme v našich obchodech přednost.

I když nejsou podobné boty levné, investice do nich se vyplatí. Nejenže vydrží déle, ale prošoupanou podrážku můžete na rozdíl od těch lepených nechat snadno vyměnit. Takové polobotky vám vydrží klidně deset let a se správnou péči budou pořád stejně krásné.

Druh boty volte podle příležitosti

Nejčastějšími druhy polobotek jsou derby a oxford. Oxfordky jsou formálnější a nosíme je zásadně k obleku. Vyznačují se uzavřeným šněrováním, vodorovně vázanými tkaničkami a jazykem našitým zespodu. Derby se hodí pro běžný pracovní den i volný čas. Skvěle sednou k business obleku, chinos nebo jeansům.

I když jsou výše zmíněné druhy sázka na jistotu, můžete si vybrat z celé řady formálních i neformálních druhů bot. Jsou jimi například chelsea boots, monk shoes, mokasíny, desert shoes a mnoho dalších.

Co je zdobení brogue?

Speciální dekorativní perforaci kožených bot se říká brogue. Proužky a dírkování vytváří vzory, které dodávají polobotkám zajímavý a uvolněný styl.

Perforace měla původně praktickou funkci. Vzorování zajišťovalo lepší odvod dešťové vody, dírkování zase lepší prodyšnost. Dnes má ale obojí čistě estetickou roli.

Brogue boty rozlišujeme podle míry zdobení:

  • Plný brogue – celozdobená bota se třemi proužky.
  • Poloviční brogue – dva jednodušší zdobné proužky na špičce a patě boty.
  • Čtvrtinový brogue – proužek s jednoduchým vzorem na špičce.

Jestli se pro brogue boty rozhodnete nebo ne, záleží čistě na vašich preferencích. Pamatujte ale, že čím výraznější je zdobení, tím méně je obuv formální.

Správně tvarovaná špička

Pokud máte na výběr z více střihů, vždycky zvolte boty s jednoduchou kulatou špičkou. Hranatá je relikt minulosti. I když na takovou obuv v botnících starších generací stále narazíme, z nových kolekcí už téměř vymizela.

Nedoporučujeme ani druhý extrém – boty s výraznou špičkou. Většinou působí zbytečně extravagantně, což je málokdy žádoucí.

Botu si prohlédněte zblízka, kvalitu poznáte v detailech

Nakolik je bota kvalitní, poznáte často při pohledu zblízka. Sledujte přesnost provedení stehů i to, jestli jednotlivé části dokonale a pevně zapadají do sebe.

Bota by měla být zevnitř potažena kvalitní koženou stélkou, která pomáhá absorbovat pot. Všímejte si také, jak vypadají díry pro tkaničky. Zevnitř by měly být opatřeny kovovými kroužky, které brání deformaci kůže i opotřebení tkaniček při vázání.

Zvenčí by kůže měla být krásně lesklá – bez škrábanců, map a jakýchkoli nedokonalostí. Zadní část, která drží patu, by měla na omak držet tvar.

Stále váháte s výběrem? V obchodech Blažek vám naši specialisté pomohou vybrat tu nejlepší obuv a navíc vám poradí, jak ji sladit s ostatními doplňky i zbytkem outfitu. Boty z nejnovější kolekce si můžete prohlédnout v našem e-shopu.