Magazín - Jak se žehlí pánská košile?

Jak se žehlí pánská košile?

článek

Text: Jiří Král

Je to nepopulární názor, ale je třeba ho vyslovit. Správný gentleman umí nejen uvázat motýlek, ale také vyžehlit košili. Ženy k ní totiž nikdy nemohou mít takový vztah jako ten, kdo ji nosí – vy.

Zkuste se na to ale dívat pozitivně. Vy víte nejlíp, která místa potřebovala při žehlení dotáhnout. Vy víte nejlíp, jestli chcete na rukávech výraznější puky, nebo ne. A vám by mělo nejvíc záležet na tom, jestli budete na pracovní schůzce vypadat dokonale. A neplatí to jen pro košile, týká se to i chinos a triček.

A nebojte se, žehlení moc času nezabere. Jakmile chytnete ten správný grif, budete s košilí hotov za tři minuty.

Příprava na žehlení

Nejdůležitější je příprava. Ujistěte se, že je v žehličce voda, a zjistěte, jakou teplotu byste měli nastavit. Pokud si nejste jisti, podívejte se na cedulku. Pokud si všimnete nápisu non-iron, neznamená to, že košili žehlit nesmíte. Jen se méně mačká a žehlení vám tak půjde dobře od ruky. Obecné pravidlo zní, že kvalitní bavlněné košile žehlíme maximálně na 150 stupňů.

Pokud chcete, aby byl výsledek perfektní, jemně pokropte košili vodou pár minut před žehlením. Látka bude vláčnější a žehlení tak půjde snáz.

A pak už stačí rozepnout všechny knoflíčky a můžete se pustit do práce.

článek
článek

Správné žehlení košile ve čtyřech krocích

1. Začněte límečkem. Jelikož je tužší než zbytek košile, pokropte ho větším množstvím vody. Potom ho narovnejte a tlakem zadní části žehličky pomalu žehlete od středu k okrajům. Následně límeček vraťte do přirozené polohy a ještě jednou přežehlete středovou část. To pomůže udržet původní tvar.

2. Druhé na řadě jsou rukávy. Jako první přežehlete manžety – velmi podobně jako límeček. Nejdřív vyžehlete vnitřní a pak vnější stranu. Následně přejděte k rukávu. Rukáv položte stranou s knoflíčky nahoru. Pokud máte radši výraznější puky, žehlete až ke krajům. Pak košili otočte a vyžehlete rukáv z druhé strany.

3. Jako třetí byste měli vyžehlit sedlo, což je část mezi límcem a rameny. Košili položte na užší stranu prkna a látku důkladně vyhlaďte. Poté opatrně žehlete směrem od ramen ke středu.

4. Poslední je na řadě tělo košile – největší a nejdůležitější část. Začněte prostorem mezi knoflíky. Žehlete kousek po kousku a dejte si načas. Nezapomínejte každou část před žehlením důkladně narovnat a vyhladit.

Po žehlení pověste košili na ramínko a nechte ji dýchat. Pokud spěcháte, deset minut bude stačit.

Při žehlení nezapomeňte, že…

• Tahy nesmí být kruhové, žehličkou pohybujte sem a tam.

• Tlačit byste měli na zadní část žehličky, ne na její špičku. Vznikaly by tak ohyby a překlady, které kazí celkový vzhled. Výjimkou jsou prostory mezi knoflíčky, tam nemáte na výběr.

• Košili musíte pravidelně vlhčit. Moderní žehličky umí vytvářet páru, u těch starších si budete muset vystačit s kropením.

• Nepřejíždějte přes knoflíky. Mohli byste poškodit je i samotnou žehličku.

článek