Magazín - Jak se fotí módní kampaň?

Jak se fotí módní kampaň?

článek

Text: Jiří Král

Foto: Ilja Hubálek

I když to může znít překvapivě, fotografování módní kolekce v terénu s sebou nese vcelku dobrodružný nádech. A nezáleží ani tak na tom, jestli fotíte na pustém ostrově nebo v centru velkoměsta. Každý krok a přesun musíte pečlivě naplánovat na minuty přesně – počítat totiž musíte i s takovými drobnostmi, jako jsou trasy trajektů či načasování odlivu.

Celá cesta začíná u našich návrhářek. Ty vymyslí téma, od kterého se budou outfity odvjíjet, a následně vytvoří módní kolekci. Následuje selekce, při které vybereme ty nejkrásnější kousky oblečení, které půjdou do prodeje. Jakmile je rozhodnuto, začneme plánovat focení.

článek
článek

Jako první přichází na řadu výběr lokace. Letošní kolekce vychází z díla Hieronyma Bosche – holandského renesančního umělce, jehož díla vynikají pestrými barvami v unikátních vzorech a symbolicky vyobrazují lidské vlastnosti. Jasnou volbou byl proto Amsterdam – hlavní město ležící jen 80 kilometrů od malířovy domoviny.

článek

Jakmile vybereme lokalitu, přichází na scénu zkušený fotograf. Tím je letos již podruhé Robert Vano. S ním vyrážíme ještě před samotným focením na 3denní „mapování terénu“. Z pozice profesionála nám pomáhá vybrat konkrétní místa, kde vzniknou ty nejkrásnější snímky. Neoddělitelnou součástí týmu je i kameraman, který zařizuje natáčení videí i jejich výsledné stříhání a další úpravy.

článek

Focení nové kolekce se samozřejmě neobejde bez modelů, se kterými vždy domlouváme spolupráci na 2 kolekce. Fotograf často doporučí modely, se kterými se mu dobře pracuje, a kteří se pro danou kolekci hodí. Každý model představuje některý z typů našich zákazníků. Podle toho vytvoříme každému z nich styl, který jim bude nejvíc slušet. Pak už následuje pouze fitting, což je proces, kdy každému modelovi upravíme oblečení na míru tak, aby perfektně odpovídalo jeho postavě.

článek

Po stylingu a fittingu modelů rozhodne vedení týmu, který outfit se bude nejlépe hodit do různých lokací. Ještě před odjezdem proto sestavíme plán cesty a scénář focení. Jinými slovy: kde, kdy a jak dlouho se budou jednotlivé outfity fotit. Přesné přejezdy je nutné dodržovat a každá minuta tak musí být předem naplánovaná. Příliv a odliv, příjezdy trajektů nebo hustá doprava totiž mohou podobu fotografovaného místa značně pozměnit.

článek

Pak už stačí zařídit ubytování, zabalit outfity a celý tým může vyrazit na cestu. Samotné focení trvá 2 až 3 dny a účastní se ho 10 až 11 lidí. Mezi ně patří například hlavní a pomocný fotograf, asistent, kameraman, stylistka, vizážistka a modelové. Celkem vznikne až 7000 fotek, ze kterých vybereme 200 nejlepších, které můžete prohlédnout v našem magazínu, webu i prodejnách.

článek