Magazín - Jak přežít cestování bez zmačkaného obleku?

Jak přežít cestování bez zmačkaného obleku?

článek

Text: Lucie Krůčková

Cestování za obchodem, pracovními schůzkami nebo společenskými povinnostmi není nic výjimečného. Dress code pro takové akce je většinou jasný. Oblek, košile a případně kravata. Jak jej ale sbalit, aby po vytáhnutí ze zavazadla nebyla z obleku jedna velká zmačkaná koule? Podívejte se na tipy ostřílených businessmanů.

Ideální je speciální vak na oblek

Je to tak. Chcete-li mít s oblekem a košilí co nejméně starostí, pořiďte si speciální vak na oblek. Pokud ale nechcete další investici nebo víte, že budete brát kufr a další zavazadlo by vám komplikovalo situaci, můžete i oblek převézt v kufru s minimálním pomačkáním.

Kufr balte po vrstvách, oblek až nahoru

Základem je kufr balit po vrstvách. Značka luxusních zavazadel Louis Vuitton dokonce vytvořila návod na balení kufrů, který nazvala „Art of Packaging“. Jejich pravidly se můžete inspirovat. Na dno kufru patří obuv, která je zabalená do tašky či igelitového sáčku, dále knihy, toaletní taška, spodní prádlo a trička. Do prostřední vrstvy složte měkké oblečení. Až do horní vrstvy pak poskládejte oblek, popřípadě svrchník.

Jak se skládá oblek

Ve způsobu skládání saka nejsou odborníci na balení zavazadel jednotní. Důležitá je však pečlivost a opatrnost.

Sako můžete otočit přední stranou dolů a složit podélně napůl tak, aby zádová část zůstala uvnitř a ramenní části ležely na sobě. Pak jedno rameno otočíte podšívkou nahoru a druhé zůstane uvnitř. Nakonec sako složíte horizontálně napůl. Kalhoty poskládáte na čtvrtiny a vložíte do saka.

Druhý způsob napodobuje klasické skládání košile. Kalhoty opět vložíme do přeloženého saka. Jaký způsob zvolíte, je jen na vás.

Vychytávky ostřílených cestovatelů

1. Nafouknutý zipový sáček - Sežeňte si zipový sáček extra velkých rozměrů. Poskládaný oblek do něj vložte a před zavřením nechte v sáčku trochu vzduchu. Sáček uzavřete. Vzduchová bublina bude váš oblek chránit před pomačkáním látky.

2. Hedvábný papír na proložení - Skvělým pomocníkem je hedvábný papír, kterým můžete prokládat jednotlivé vrstvy v kufru. Materiály se pak o sebe netřou, což opět snižuje riziko pomačkání.

3. Ihned vybalit a pověsit - Základní pravidlo je hned po příjezdu na hotel vybalit oblek a vše pověsit na ramínka. Gravitace si s drobnými záhyby poradí sama.

4. Trik s koupelnou a párou ze sprchy - Práci žehličky často zastane obyčejná pára. Není to příliš ekologický tip, ale může vás zachránit. Po příjezdu na hotel pověste oblek na ramínko. Sprchu v koupelně pusťte na nejvyšší teplotu, oblek pověste do koupelny a zavřete dveře. Pára pomůže narovnat záhyby. Oblek pak nechte volně oschnout.

5. Kvalitní materiály mají tvarovou paměť - Investice do obleku z moderních vlněných materiálů se vyplatí i při cestování. Obleky z kvalitní vlny se tolik nekrčí a na věšáku rychle získávají původní podobu. Záhyby se samy vyvěsí. Při cestování vám to může ušetřit hodně vrásek.

článek
článek

Když je zle…

Balení se nepovedlo a na trik s párou není čas? Neřešte situaci sami. Většina hotelů sice půjčuje žehličku, ale ve spěchu byste mohli napáchat ještě více škody. Pokud hotel nabízí profesionální služby žehlení, svěřte jim svůj oblek.