Magazín - Jak často nosit vlněný oblek?
Jak často nosit vlněný oblek?

Text: Jiří Král
Mezi kvalitními obleky s přehledem dominují ty vlněné – a z velmi dobrého důvodu. Jsou lehké, vzdušné, příjemné na dotek a skvěle vypadají. Nevydrží ale věčně. Když se o svůj vlněný oblek budete dobře starat, s klidem vám vydrží pět let. Když ne, může se za půl roku změnit k nepoznání.
Vlněný oblek byste měli nosit maximálně třikrát týdně, ideálně dvakrát. Pokud tedy chodíte v obleku pravidelně do práce, je dobré mít nejméně dva, které můžete střídat. Vždy tak budete mít jeden v záloze.
Mezi každým nošením nechte oblek alespoň den odpočívat. Po tu dobu by měl viset na ramínku na vzdušném místě.
Jak se k vlněnému obleku chovat
1. Do kapsy patří jen kapesníček, gentleman nosí tašku. Nacpané kapsy deformují proporce obleku a tím jej ničí. A platí to i pro peněženku.
2. Před usednutím do auta nebo křesla si vždy sundejte sako. Hodiny strávené vsedě se na saku dřív nebo později podepíšou. Nejhorší oděrky způsobuje bezpečnostní pás v autě, který mačká látku pouze na jednom rameni.
3. Sako vždy věšte. Ideálně na ramínko, ale v nejhorším případě může posloužit i věšák nebo volná židle.
4. Pozor na oděry. Při pravidelné zátěži se vlna „ošoupe“. Kritické jsou hlavně lokty a kolena.
5. Oblek nenechte zmoknout. „Pár kapek nevadí, to přeběhnu,“ říkáte si. Jenže vadí. Pokud tedy zrovna nenosíte oblek se speciální voděodolnou úpravou, jež vlnu při kontaktu s vodou chrání. Pokud si nejste jistí, je dobré mít deštník po ruce.
6. Když si sedáte nebo nastupujete do auta, povytáhněte si kalhoty kolem kolen. Snížíte tak napínání stehů.
Jak předejít opotřebení vlněných kalhot
Mnoho mužů – zejména těch se silnějšími stehny – však řeší jiný problém než zmačkané sako. Kvůli většímu napínání jim totiž kalhoty často odejdou do předčasného důchodu.
Něco s tím přesto udělat můžete. Pokud víte, že se vám kalhoty v rozkroku „rozchází“, můžete si do nejvíce napínaných částí nechat na míru našít zpevňující vrstvu látky. Zvenčí to nebude vidět a kalhoty vám díky tomu vydrží podstatně déle.
Čistírnu berte jako poslední možnost
Jak často dávat oblek do čistírny? Co nejméně. Agresivní látky a způsoby čištění jsou totiž tak trochu léčba šokem.
Menší skvrny zkuste doma jemně vyčistit párou a kartáčem. Zmačkaný oblek nechte „napařit“ v koupelně. Jednoduše pusťte horkou vodu a půl hodiny počkejte. Pára vyhladí nerovnosti za vás a vlna tím nijak netrpí.
Vlněný oblek je investicí, která se vám mnohonásobně vrátí, pokud se o něj budete dobře starat – jen tak se totiž může stát vaším dlouholetým společníkem.