Magazín - Hráči NBA jako módní ikony

Hráči NBA jako módní ikony

článek

Text: Lucie Krůčková

Foto: Ilja Hubálek

Móda a sport jsou odjakživa úzce propojené, nicméně u NBA je toto propojení o trochu jiné. Ač rozhodně nelze popřít obrovský vliv některých hráčů NBA na sportovní módu, má mnoho z nich vliv i na módu veskrze elegantní. Mají vlastní módní značky, působí jako módní vzory a ikony. Spojení basketbalu s elegantní módou je přitom poměrně mladé. A může za to jeden z komisařů NBA.

Na zápasy a klubové akce jedině v obleku

V roce 2005 schválil komisař NBA David Stern pravidlo, které vyžaduje klasický oblek pro události, které jsou spojeny s týmem a propagací basketbalu či NBA. Byl v tom zahrnut i příchod do arény na zápas. Zatímco tedy jiné sportovce před zápasem uvidíte spíše ve sportovním oblečení, hráči NBA mají povinnost přijít na zápas v elegantním oblečení. V pravidlech byly jmenovány přímo obleky a košile s límečkem.

Pravidla dle Davida Sterna mají i svou kontroverznější stranu. Zakazují totiž nošení výrazných zlatých řetězů a přívěšků či medailonů, tolik populárních u příznivců basketbalu a hiphopové scény.

Ač bylo pravidlo nedříve považováno za velmi diskutabilní, až rasistické, hráči si jej vzali za své a našli cestu, jak jej uplatňovat. A i když už dnes není přísně hlídáno, velká část hráčů jej stále dodržuje a dokonce si elegantní módu užívá. Módu totiž milují a pravidlo o odívání berou jako příležitost ukázat svůj vlastní osobitý styl. Příchod hráče na stadion se tak stal sledovanou událostí fanoušků, sociálních sítí i módních kritiků.

Hráči NBA a značky módního světa

Někteří hráči mají vlastní značky, které oživily svět módního průmyslu. Značku French Deal vlastní hráč francouzského původu Ian Mahinmi. Jiní hráči reprezentují přední módní domy. Kolekce outfitů se tvoří na sezónu dopředu, na akce se pečlivě vybírá oblečení podle dress code. Část hráčů využívá služeb profesionálních stylistů. Pracuje se na jméně hráče, jeho stylu i příběhu, který má vyprávět.

Mezi ikony patří Dwyane Wade, LeBron James, Russell Westbrook a James Harden. Nepřehlédnutelný je i český hráč Tomáš Satoranský v outfitech české módní značky Blažek.

Jak sám řekl: „Móda a dobré jídlo patří k mým koníčkům. Móda je velmi proměnlivá, a to je na ní to zajímavé.“

Tomáš oceňuje oděvy, které nejen dobře vypadají, ale zároveň poskytují maximální pohodlí. A to především při cestování, kterého si během celého roku užije opravdu hodně.

Oblíbil si lehké letní obleky z materiálu italského výrobce Ing. Loro Piana & C. i komfort obleků šitých na míru. Vzhledem k jeho dvoumetrové postavě sportovce se mu nemůžeme divit. Jen tak může mít dokonale padnoucí oděv.

Život v NBA zahrnuje i mnoho oficiálních příležitostí, kde je předepsán dress code. Do šatníku top hráče basketbalu v Americe tedy patří i formální oblek a smoking. Tento je ušit z exkluzivního materiálu italského výrobce Lanificio F.lli Cerruti.

K horkým letním dnům neodmyslitelně patří i lněná saka a obleky, které vynikají svou lehkostí a prodyšností i nezaměnitelným pomačkaným vzhledem. Tomáš Satoranský si oblíbil lněné obleky z příjemných materiálů od krále lnu, společnosti Solbiati.

Zaujaly vás outfity Tomáše Satoranského? Navštivte Krejčovství Blažek v Nekázance. Rádi vám pomůžete vyladit váš vlastní osobitý styl.