Magazín - Který svetr je ten pravý?

Který svetr je ten pravý?

článek

Text: Jiří Král

Foto: Ilja Hubálek

Málokterý kus oblečení kombinuje eleganci s praktičností tak dobře jako svetr. Například ten vlněný má skvělé termoregulační vlastnosti, v chladu zahřeje a udržuje teplo, během léta zase odvádí pot. Vlastnosti svetrů se mění v závislosti na jeho složení a není proto divu, že dnes existuje řada typů a střihů, které plní různé funkce. Některé svetry nosíme nad košilí, některé oblékáme místo košile a další dokonce nahrazují separátní sako.

Víte, jak různé druhy svetrů nosit?

Pulovry

Název nejoblíbenějšího typu svetru pochází z anglického výrazu „pull over“, což v překladu znamená „natáhnout přes“. Pulovry totiž nemají zip ani jiný typ zapínání, takže je oblékáme natažením přes hlavu. Jednobarevné tenké svetry bez výraznější struktury můžete nosit i k obleku jako součást formálního outfitu. Jejich výhodou je, že si můžete ve společnosti sundat sako a nedopustit se přitom faux pas.

článek
článek

Pulovry rozdělujeme podle typu límce:

● Pulovr s límcem do O je historicky nejstarší typ svetrů, jehož původ sahá až do 15. století. Zpravidla jej nosíme s košilí, polotrikem nebo trikem. Některé strukturované svetry do O lze ale oblékat i přímo na tělo.

● Pulovr s límcem do V nosíme v kombinaci s košilí nebo polotrikem. Tento typ svetrů můžeme vidět nejčastěji s oblekem nebo separátním sakem. Pulovr se střihem do V totiž nejlépe vynikne v kombinaci s kravatou.

● Pulovr s asymetrickým šálovým límcem. Tento typ svetru oceníte, pokud hledáte něco neokoukaného a zároveň praktického. Šálový límec totiž chrání krk před chladem podobně jako rolák. Ukázkovým představitelem tohoto typu svetrů je žakárový svetr z jemné merino vlny v extra fine kvalitě, který můžete nosit s neformálními kalhotami v kombinaci s jarním pláštěm či bundou.

Cardigany

Svetry cardigan jsou oblíbené zejména v britské módě. Díky snadnému zapínání představují praktickou náhradu separátního saka u neformálních outfitů.

Někdy zapínání cardiganů sahá pouze od hrudi ke krku, jindy až k bokům. V obou případech však cardigany nepatří do formálního stylu. Jedinou výjimkou jsou pletené vesty s knoflíčky.

článek
článek

Cardigany rozdělujeme podle typu zapínání:

● Cardigan se zipem nosíme ke košili, triku i polotriku. Lze jej nosit samostatně i pod bundou nebo kabátem jako další vrstvu oblečení. Například svetr unakitové barvy se stojáčkem ze 100% merino vlny vás spolehlivě zahřeje i v nejhlubších mrazech.

● Cardigan s knoflíky vídáme v posledních letech spíše zřídka. Zpravidla mívá hlubší výstřih ve tvaru V a nosíme ho s košilí nebo polotrikem.

Roláky

Věděli jste, že první, kdo nosil na přelomu 19. a 20. století roláky, byli námořníci? Oblíbili si je zejména proto, že přiléhají až ke krku, čímž neuniká tolik tělesného tepla. Kvalitní vlněný nebo kašmírový rolák tak může snadno nahradit šálu.

článek

● Formální roláky. Tenký nestrukturovaný jednobarevný rolák může být příjemnou alternativou košile v obleku, která outfit mírně uvolní, a přesto mu ponechá formální vzhled. Elegantním rolákem k obleku je například decentní tmavě šedý svetr, který tvoří z 85 % bavlna Eggito Mako a z 15 % kašmír.

● Neformální roláky mohou být jednobarevné i vícebarevné. Vždy by ale zvolený svetr měl být v souladu s outfitem a příležitostí, na kterou si jej berete. V kolekci Blažek vždy raději volíme střídmé a tlumené odstíny. Roláky bývají často strukturované a najdeme u nich i netradiční střihy do V. Lze je kombinovat se separátním sakem nebo je nosit samostatně.

Vyzkoušejte si na vlastní kůži svetry z aktuální kolekce v našich kamenných obchodech Blažek. Naši módní specialisté vám poradí, pro jakou příležitost se jednotlivé svetry hodí a jak je kombinovat.