Magazín - Dress code je gentlemanův velmi dobrý přítel

Dress code je gentlemanův velmi dobrý přítel

článek

Text: Lucie Krůčková

Foto: Lucie Robinson / Ilja Hubálek

Opravdu je to tak. Dress code je vlastně velice praktický návod. A je také jednoduchý, alespoň co se pánské módy týče. Stačí dodržet pár pravidel a máte jistotu, že půjdete na akci perfektně oblečen. Připravili jsme pro vás přehled nejčastějších dress codů s popisem oděvu, který je očekáván.

Dress code na pozvánce je návod od pořadatele akce. Je to oboustranně výhodná instrukce. Pořadatel chce mít akci na určité úrovni, kterou mu dress code pomůže zajistit. A vy jste zbaveni pochybností, v čem by bylo dobré na akci vyrazit. Nestane se vám, že se ukážete v oblečení, které bude příliš slavností či formální, nebo naopak vyrazíte v příliš casual outfitu. Obojí je špatně. Tím, že se oblečete podle dress codu, prokazujete hostiteli vaši úctu k jeho osobě i akci.

Black tie

Uvidíte-li na pozvánce nápis „black tie“, máte jasno. Váš hostitel očekává, že se dostavíte ve smokingu. Smoking je velmi slavnostní večerní oblečení, které si muž obléká na večerní akce, jež začínají po 18. hodině. Tento dress code je závazný a vyžaduje se nejčastěji na různých premiérách, plesech, ale také státních banketech. Jeho znalost ukazuje na vyzrálost gentlemana.

Smoking je klasicky střižený oblek. Sako je delšího střihu a má lesklé klopy z hedvábí či ze saténu. Kalhoty mají na bocích lampasy ze stejného materiálu, jako jsou klopy. Nemusí mít pouze čistě černou barvu, přípustný je i smoking v tmavě modrých odstínech.

Tip…
…sofistikovaných desénů materiálu se nemusíte bát. Dodají smokingu i vám punc jedinečnosti.

Do smokingu patří bílá formální košile s krytou légou či černými knoflíčky. U krku si muž uváže černého motýlka. Pozor, nikdy to nesmí být kravata. Smoking můžete doplnit také šerpou a vestou. Na nohy obujte kvalitní černé kožené lakované boty se šněrováním.

Optional black tie

Na akci, kde je požadován tento dress code, si můžete vzít smoking. Vyrazit ale můžete také v klasickém černém obleku.

Creative black tie

Skvělý dress code pro všechny, kteří rádi předvedou i na slavnostní akci vlastní kreativní povahu. Klasické doplňky dress codu black tie můžete vyměnit za originální a nápadité kousky. Černý motýlek může být nahrazen zajímavější verzí. Skvěle vypadá například smoking, černá formální košile a bílý motýlek.

White tie

Nejslavnostnější dress code, který se na pozvánkách může objevit. Na akci si máte obléct klasický frak. Pod frak si oblečte bílou piké vestu a košili se stojatým límcem, doplněnou o bílý motýlek. Kalhoty jsou vždy černé, stejně jako kvalitní lakované šněrovací boty. Celý dress code by měl být završen bílými rukavicemi.

Pozor...
... sako fraku se nikdy nezapíná.
... náramkové hodinky jsou nepřípustné. Mohou být nahrazeny hodinkami na řetízku.

Black (dark) suit

Hostitel akce, která má na pozvánce dress code black suit, očekává, že muži dorazí v černých oblecích. Černou barvu mají mít i doplňky, polobotky, ale také třeba ponožky. Kravata či motýlek nemusí mít čistě černou barvu, ale mají být velice decentní.

Tip...
... tento dress code připouští také sytou tmavě modrou barvu obleku, tzv. modř půlnoční oblohy. Je příjemným osvěžením tohoto velmi formálního outfitu.

Semi formal

Stále velmi formální dress code, který však dovoluje obléci si na akci klasický oblek. Očekává se, že dorazíte v kvalitním a dobře padnoucím obleku, doplněném o kvalitní košili a kožené polobotky.

Základním pravidlem pro to, jakou barvu obleku zvolíte, je čas konání akce. Pokud se jedná o akci, která začíná před 18. hodinou, má mít oblek jemné odstíny modré a šedé barvy. Košili můžete doplnit o zajímavou kravatu či si uvázat motýlka. Pokud jste naopak pozváni na večerní akci, která začíná po 18. hodině, sáhněte po tmavém obleku. Ideálními barvami je modrá barva půlnoční oblohy, temná grafitová barva nebo rovnou čistě černá.

Business formal (business attire)

Nejformálnější dress code vyžadovaný v některých povoláních. Velmi oblíbený je u vrcholných pracovníků ve financích, diplomatů a právníků.

Velmi přísný dress code, který vyžaduje tmavý oblek. Může být vyžadována přímo černá barva obleku, ale často je alternována tmavě modrou či šedou barvou. Základem je kvalitní materiál a perfektní zpracování obleku, který nositeli dokonale padne.

Business casual

Uvolněnější pracovní dress code, který mívají společnosti předepsány pro každodenní nošení, pokud pracovník nemá důležitá jednání s klienty.

V dress codu zůstává kvalitní oblek, ale připouští se také kvalitní separátní sako a kalhoty. V nejuvolněnější poloze je možné vzít si kalhoty, kvalitní košili a decentní svetr.

Smart casual

Neformální dress code, který však vyžaduje elegantní osobitý styl. Očekává se kreativní přístup k vlastnímu outfitu. Styl není ani formální, ale ani příliš uvolněný. Ideální kombinací je separátní sako, chinos kalhoty a kvalitní košile.

Pozor...
... na akci konanou přes den můžete vyrazit v kvalitních džínách a saku. Pokud se akce koná večer, nechte džíny doma a nahraďte je klasickými bavlněnými chinos.

Dressy casual

I tento dress code vás může na pozvánce překvapit. Máte dorazit v oděvu, který odráží nedbalou eleganci, kreativitu i nadhled. Můžete ukázat váš smysl pro neotřelé barevné kombinace či odvážné doplňky. Základem dress codu je oblek. Ovšem kravatu můžete nechat doma.

Summer casual

Neformální outfity, kde můžete kombinovat lehké letní kalhoty s letní košilí, nebo dokonce polotrikem. Pro chladnější večer můžete outfit doplnit o lehké letní sako světlejších odstínů nebo šik svetr.

Pozor...
... i když jde o letní dress code, šortky nejsou ani zde vhodným oděvem!

Unofficial dress

I tento dress code můžete na některých pozvánkách najít. Nejčastěji jde o uvolněné akce firem, různé narozeninové večírky nebo vernisáže. Využít můžete oděn podle některého z neformálních dress codů nebo se zkrátka oblečte v šik uvolněném stylu. Perfektní volbou jsou dobře padnoucí chinos a neformální košile se zajímavým potiskem. Podle počasí můžete outfit doplnit o lehké sako či zajímavý svetr.

TIP na závěr...
... oblekem, smokingem či frakem oblečení podle dress codu nekončí. Nezapomeňte sladit i svrchník s příležitostí, pro kterou se oblékáte. Ke smokingu zkrátka nelze vzít sportovní bundu. Vždy je potřeba zvolit formální kabát či plášť.

Dress code na pozvánce chybí

Pokud na pozvánce není dress code uveden, jsme uvrženi do nejistoty. Musíme si poradit sami podle znalostí prostředí, typu akce, ale i času, kdy se akce koná. Vodítkem vám může být výše uvedený přehled a příležitosti, pro které se jednotlivé dress cody vyžadují.