Magazín - Inspirativní příběh Nina Cerrutiho

Inspirativní příběh Nina Cerrutiho

článek

Text: Lucie Krůčková

Titulní foto: David Turecký
Foto: Ilja Hubálek

Za značkou Cerruti stojí 150 let vývoje a tvrdé práce rodiny Cerruti. Nicméně jeden muž nad ostatními vyniká. A to nejen svým zajímavým životem, ale také vlastnostmi, které ho dovedly až do Paříže a které ho udržují vitálním i ve vysokém věku. Je to dar, nebo celoživotní píle? Asi obojí. V každém případě je Nino Cerruti inspirací pro lidi z módního oboru i mimo něj.

Příběh Nina Cerrutiho se začal psát v roce 1930 v italské Bielle. Narodil se do bohaté podnikatelské rodiny. Továrnu na látky založil jeho dědeček a už 49 let prosperovala a živila rodinu i všechny zaměstnance. Když se Nino vydal na studia politologie, určitě nečekal, že se jeho život už velmi brzy změní. Sen o studiích ukončila náhlá smrt otce v roce 1950. Nino ukončil studia a vrátil se do rodinné firmy.

První návrhy pánské módy a první úspěchy

Zmařené sny o studiích nebral jako tragédii a plně se vrhnul na zkoumání světa látek. Už v padesátých letech vytvořil první kolekci pánské módy. Tu představil veřejnosti v roce 1957 a způsobil tím malou revoluci. Nino Cerruti opustil rodinnou firmu a vrhl se naplno do návrhářství. V roce 1963 otevřel v Paříži první butik.

90. léta a vrchol kariéry v Paříži

Na sklonku minulého století byl Nino Cerruti na vrcholu kariéry a zůstal na něm celých dlouhých 20 let. Navrhoval kolekce, které milovali lidé z celého světa, kritici i celebrity. Přicházel s novinkami. Byl vůbec první, kdo na molo poslal modely a modelky zároveň.

Hlavní role ve filmech

Hollywood obleky Cerruti miloval. Měl je na sobě Richard Gere, když sváděl Pretty Woman, i Michael Douglas v Základním instinktu. Luxusní obleky nosily ve filmech i další hvězdy stříbrného plátna. Oblékal je Bruce Willis, Jack Nicholson, Tom Hanks, Robert Redford, Al Pacino i Harrison Ford.

Návrat do rodinné firmy

V roce 2005 Nino Cerruti prodal 51 % své návrhářské firmy a vrátil se zpět do Itálie. Jeho kroky vedly zpátky do rodinné firmy, kde začínal. Postavil se do vedení společnosti Cerruti. Pochopil, že na začátku módní tvorby jsou výrobci látek, kteří nastavují kurz.

Jedinečná sbírka látek

Pan Nino Cerruti je vášnivý sběratel látek. A nepředstavujte si pouze nějakou náhodně sestavenou sbírku. Sbírka Cerruti je uložena v sídle společnosti a její archivy sahají až do roku 1876. Můžete si z nich vytáhnout libovolný rok. Uvidíte, jaké materiály se nosily, jaké barvy a vzory byly in. Hezky systematicky seřazené. Archiv je nepřebernou studnicí inspirace, ale také zdrojem důležitých informací.

Vitalita, kterou bychom mohli závidět

Dodnes chodí pan Nino Cerruti do své kanceláře ve firmě a pomáhá společnost vést. I přes vysoký věk je stále vitální. Nebrání se novinkám v oboru, ani těm, které přinášejí nové technologie. S úsměvem přijímá žádosti o selfie a chápe třeba i sílu sociálních médií.

Cerruti jako symbol kvality

Pod vedením Nina Cerrutiho vznikají v továrně luxusní látky, které jsou dodávány vybraným značkám, jako je Dolce & Gabana, Burberry nebo český Blažek. Trend společnosti je jasný. Vytvářet látky nejvyšší kvality. Portfolio zahrnuje i takové luxusní materiály, jako je vlna z vikuně nebo kašmír pro made to measure obleky.

Látky Cerruti v kolekci Blažek

Obleky z luxusních materiálů Cerruti najdete i v aktuální kolekci Blažek. Podívat se na ně můžete v Lookbooku, ale nic nenahradí reálný dotek. Přijďte si oblek z látky Cerruti vyzkoušet na vlastní kůži do obchodů Blažek nebo do našeho krejčovství v Nekázance.