Magazín - Pět věcí, podle kterých poznáte kvalitní vlněný oblek

Pět věcí, podle kterých poznáte kvalitní vlněný oblek

článek

Text: Lucie Krůčková

Skutečně dobře ušitý vlněný oblek padne jako druhá kůže. Cítíte se v něm skvěle i při dlouhých a náročných jednáních. Je lehký, prodyšný a nemačká se. Vypadá šik. Zní to jako sen? Vybrat kvalitní vlněný oblek ale není žádná věda. Stačí si dát pozor na několik věcí.

1. Padnoucí střih a správné míry

Pokud vám oblek nepadne, ani nejlepší látka jej nezachrání. Nechte si proto poradit odborníky, jaký střih obleku je pro vás nejvhodnější. Dobře zvolený střih kopíruje postavu a dokáže skrýt drobné nedostatky.

Klíčová je správná velikost. Ideálně by vás měl oblek volně obepnout. Nesmí překážet v pohybu ani volně vlát na těle. Musí mít správnou délku rukávů i nohavic.

článek

2. Přírodní materiály vedou

Výběr materiálu není důležitý jen z hlediska vzhledu obleku. Látka určuje, jak se v obleku budete cítit. Zda se budete nadměrně potit, nebo vám bude příjemně. Na látce záleží, jak dlouhá bude životnost obleku. Věnujte proto výběru materiálu dostatečnou pozornost.

článek

Hledáte-li skutečně kvalitní oblek, zapomeňte na syntetické materiály. Ty nejlepší vlastnosti najdete pouze u přírodních vláken. Vede vlna, a to i pro letní obleky. Výrobci nabízejí materiály, které jsou kombinací vlny a dalších přírodních vláken, jako je bavlna, len, kašmír a hedvábí.

Proč přírodní vlákna? Jsou přirozeně prodyšná. Příjemné mikroklima obleku zabraňuje nadměrnému pocení a vzniku nepříjemného odéru. Přijít na jednání s propoceným podpažím není nic reprezentativního.

3. Jak poznat kvalitní vlněnou látku

Vlna je tím nejlepším, co můžete pro oblek zvolit. Vlněná vlákna jsou odolná a mají tvarovou paměť. Díky tomu se vzniklé záhyby po čase samy narovnají. Vlněný oblek dobře vypadá, je rozměrově stabilní a příjemně se přizpůsobí tvaru těla. Navíc je přirozeně prodyšný.

Kvalitu vlněné látky určuje jemnost příze, ze které je utkána. Vyjadřuje to označení „Xs“, které najdete na visačce obleku renomovaných výrobců. Za X si dosaďte číslo od 80 do 250. Obvykle můžete najít čísla 120s nebo 170s. Čím vyšší je číslo „s“, tím jemnější je použitá příze. Obleky s hodnotou 200s jsou tedy velmi jemné, odlehčené a skvěle se hodí i do horkých letních dnů.

Příměsi dalších přírodních materiálů obvykle vylepšují funkční vlastnosti látky. Mohou látku odlehčovat nebo zvýšit její přirozenou roztažnost.

K předním světovým výrobcům vysoce kvalitních vlněných látek patří značka Loro Piana nebo Vitale Barberis Canonico, se kterými značka Blažek úzce spolupracuje.

4. Podšívka – skrytá, ale neméně důležitá

Podšívka obleku zůstává na první pohled ukrytá. Nicméně pro pohodlné nošení je stejně důležitá jako svrchní materiál. Ideální jsou opět přírodní materiály, které jsou příjemné a zároveň dostatečně prodyšné.

5. Preciznost zpracování a detaily

Kvalitní vlněný oblek musí být v každém ohledu perfektní. Důležité je propracování detailů i materiál použitý na knoflíčky. Švy musí být rovné a délka stehu malá. To zajišťuje stabilní tvar obleku. Knoflíky u luxusnějších obleků jsou z přírodních materiálů. U vzorovaných látek na sebe vzor navazuje.

článek

Investice do kvalitního vlněného obleku se vám mnohonásobně vrátí. Je to investice do vás, vaší image i osobního komfortu. Precizně zpracované vlněné obleky z látek Loro Piana a Vitale Barberis Canonico najdete v obchodech i krejčovství Blažek, kde si rovnou můžete nechat ušít vlněný oblek na míru.