Denimový příběh

Denimový příběh

Džentlmeni v texaskách

Říká se jim džíny, rifle, denimky, texasky. Nosil je Marlon Brando, James Dean nebo Mick Jagger. Když si v roce 1873 Levi Strauss s krejčím Jacobem Davisem nechávali patentovat zpevnění pracovních kalhot měděnými cvočky, určitě je nenapadlo, že o století později bude po jejich výrobku toužit každý muž a každá žena. Když pak v 70. letech minulého století vyšel v časopisu Life článek „Svět je jedna velká džínově modrá země“, nebyl daleko od pravdy.

Zatímco Americe v 50. a 60. letech minulého století vládly ikonické džíny Levi’s 501, v Československu to byl kousek absolutně nedosažitelný. Džíny u nás byly nedostatkovým zbožím a současně plnily úlohu politického vyjádření. Jejich vlastnictví bylo považováno za projev prozápadního myšlení a nepřátelství vůči tehdejšímu zřízení. Jisté uvolnění nastalo po Stalinově smrti v roce 1953 a pak znovu v roce 1956 po XX. sjezdu Komunistické strany. Ostatně pokud si všimnete, v legendárním českém filmu Starci na chmelu (1964) se džíny na chvilku mihnou, což bylo v té době od režiséra Ladislava Rychmana odvážné rozhodnutí.

První džíny se u nás daly oficiálně sehnat až od 70. let v tehdejším Tuzexu. Ani tam ale nebyla jistota, že se vám podaří ukořistit přesně vaši velikost, střih nebo barvu. Pokud džíny vůbec byly, tak je člověk bral bez ohledu na to, jestli mu seděly, nebo ne. Průměrný plat tehdy činil zhruba 1200 korun a v Tuzexu džíny stály 100 bonů, tedy asi 500 korun. Tahle situace samozřejmě fandila černému trhu.


Když pak český Kras v roce 1978 vyrobil na našem území první džíny vůbec, nepodobaly se tomu, co lidé čekali. Místo rebelských džínů z výrobní linky sjely tzv. štruksáky, které připomínaly spíše chemický výrobek než vytoužené bavlněné kalhoty.

Dnes je však doba značně jiná a džíny mají ve své nabídce snad všechny značky, od těch konfekčních až po významné módní domy. Denim prošel milionem variant a inspiroval různé návrháře. Karl Lagerfeld z něj pro Chanel udělal sako, Alexander McQueen džíny vrátil rozervané, Roberto Cavalli potiskl leopardem. Snad v každé kolekci se objeví džíny. Jen pokaždé s novým nápadem. S jistou nadsázkou lze říct, že džíny se dnes staly poznávacím znamením svého nositele. I když potkáte tři muže v džínách, každý z nich zvolí jiné. Jeden temně modré, druhý s ohrnutými nohavicemi, třetí v silné patině.

Paradoxní je, že zatímco dříve džíny nosili hlavně rebelové a ti, kteří se chtěli nějak odlišit od davu, dnes na oděvních školách koluje vtip, že džíny nosí jen ten, kdo nemá vlastní myšlení.

Pokud přemýšlíte, po jakých džínách sáhnout, tak zvolte rozhodně úzké temně modré. Je to typ, který nikdy nevyjde z módy a budete ho nosit nejčastěji. Temně modré džíny budou vždy dobře vypadat s bílou košilí a efektním blazerem. Nebojte se místo klasický černých oxfordek obout mnohem módnější odstín tan. Outfit získá na svěžesti. Ke stejným džínům pak v duchu sportovního looku můžete obléct také bílé tričko a nazout tenisky. Pamatujte, že tmavé džíny budou vždy vypadat seriózněji než vyšisované světle modré. S mocnou patinou a průstřihy na kolenech na obchodního partnera dojem neuděláte. Současně se držte pravidla, že s vyšším věkem by mělo ubývat různých módních detailů.

Oblíbených džínů se muž nerad vzdává. Aby vám dlouho vydržely, obracejte je při praní naruby. Džíny si tak uchovají původní odstín.